Elrabolt évek nyomában 2017. február 7.

Ezzel a címmel rendezett dokumentumfilmet Pilló Ákos, karunk stúdiómérnöke.

Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő 2015 decemberében a Gulág Emlékév kapcsán pályázatokat írt ki emlékutak, konferenciák szervezésére, emléktáblák, dokumentumfilmek és irodalmi művek elkészítésére. Czank Szilvia egy dokumentumfilm és egy könyv készítésére adott be pályázatot 2016 márciusában. A film és a könyv főszereplői három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei idős túlélő, akiket 1944 novemberében kényszermunkára, „málenkij robotra" elhurcoltak szovjet lágerekbe. Gyarmati Gézát (1922) Nyíregyházáról, Gulyás Károlyt (1924) és Balogh Sándort (1926) Gergelyiugornyáról vitték el. A lágerekben éveken keresztül embertelen körülmények között – dacolva az éhséggel, hideggel, betegségekkel – dolgoztak távol a hazájuktól, családjuktól. A dokumentumfilmben és a könyvben életüknek e nehéz időszakáról mesélnek. A film rendezője és operatőre Pilló Ákos, egyetemünk munkatársa, aki a forgatások alatt megrendítő és szívszorító pillanatoknak volt szemtanúja. A film budapesti jeleneteiben Ördög-Kovács Márton és Hegyvári Tamás pázmányos hallgatók is közreműködtek. A dokumentumfilm és a könyv bemutatóját 2017. február 10-én, 16 órától rendezik a gergelyiugornyai Művelődési Házban.

A dokumentumfilmet február 25-én, a Kommunizmus áldozatainak emléknapján a Duna Televízióban is megtekinthetik.

További információ a Facebookon →

A film adatlapja (port.hu) →