Bazsányi Sándor tematikái 2019. ősz

Bevezetés az esztétikába

Kötelező olvasmányok:

*

• René Wellek, Austin Warren: Az irodalom elmélete (Szili József fordítása), Budapest, 1972, 361–382 (Az értékelés című fejezet).
  • Roland Barthes: A műtől a szöveg felé (Kovács Sándor fordítása), in: A szöveg öröme, Budapest, 1996.

*

• Matthias Bunge: Képkategóriák a 20. század művészetében (Adamik Lajos fordítása), Balkon, 2002, 2–3.
    (http://www.balkon.hu/balkon03_10/01bunge.html)
  • Susan Sontag: A fényképezésről (Nemes Anna fordítása), Budapest, 2010, 171–223 (A fényképezés evangéliumai című fejezet).

Ajánlott olvasmányok:

Műelemzés: modern irodalom = Modern Művészet

Elemzendő művek:

• Karinthy Frigyes: Nihil
  • Kosztolányi Dezső: Esti Kornél. Ötödik fejezet, melyben egyetlen hétköznapjának, 1909 szeptember 10-ének mozgalmas és tanulságos leírása foglaltatik s megelevenül az az idő, mikor még I. Ferenc József ült a trónon és Budapest kávéházaiban csak különböző irányokhoz, iskolákhoz szító modern költők tanyáztak

*

• John Keats: A Parthenon frízeire (Radnóti Miklós fordítása)
  • Krasznahorkai László: Fenn az Akropoliszon

*

• Rainer Maria Rilke: A fiú (Kosztolányi Dezső és Nemes Nagy Ágnes fordításai)
  • Kosztolányi Dezső: Marcus Aurelius
  • Nemes Nagy Ágnes: Szobrok

• Kálnoky László: Szanatóriumi elégia
  • Vas István: Ötven felé
  • Petri György: „Ötven felé”

Műelemzés: kortárs irodalom = A vers közelről

Elemzendő művek:

• Tandori Dezső: Madárzsoké
  • Orbán Ottó: Gyere, súgja Schubertnek a Halál / Mi van Schubert dalában?
  • Takács Zsuzsa: A trójai faló állhatatossága / A trójai faló szépsége
  • Tolnai Ottó: Budi a délibábban
  • Domonkos István: Kormányeltörésben
  • Baka István: Szentpéterváron újra
  • Rakovszky Zsuzsa: „Vad éj, vad éj”
  • Parti Nagy Lajos: Rókatárgy alkonyatkor
  • Borbély Szilárd: Karácsonyi szekvenciák (1) / Hászid-Szekvenciák (XVIII.)
  • Térey János: Perszephoné levele

MA

Az esztétika alapkérdései

Átfogóbb olvasmányok:

• Wolfgang Welsch: Aesthetics Beyond Aesthetics, in: Martti Honkanen (ed.): Practical Aesthetics in Practice and Theory, Helsinki, 1997.
  • Karolyn Korsmeyer: Taste and Other Senses: Reconsidering the Foundations of Aesthetics, The Nordic Journal of Aesthetics, No. 54, 2017.
  • Vajda Mihály: A tudós, az esszéista és a filozófus, Holmi, 1993, 5.

Tárgyalandó szövegek:

• Popper Leó: Dialógus a művészetről (Bonyhai Gábor fordítása), Helikon, 1981, 2–3.
  • Lukács György: Beszélgetés Laurence Sterne-ről, in: Ifjúkori művek, Budapest, 1977.

*

• Friedrich Nietzsche: A tragédia születése (Kertész Imre fordítása) – 4. fejezet
  • Martin Heidegger: A műalkotás eredete (Bacsó Béla fordítása) – A dolog és a mű című fejezet
  • Földényi F. László: A melankólia dicsérete – a Rejtélyes kőtömbök című fejezet A közelítő sötétség című alfejezete

*

• Gilles Deleuze: Francis Bacon. Az érzet logikája (Seregi Tamás fordítása) – Az atlétika, az Összefoglaló jegyzet: korszakok és aspektusok Bacon festészetében és a Megfesteni az erőket című fejezetek
  • Hans Belting: Faces. Az arc története (Horváth Károly fordítása) – a Néma üvöltés az üvegketrecben. A szétzilált arc című fejezet
  • Földényi: A melankólia dicsérete – a Francis Bacon című fejezet

Az irodalom és a képi fordulat

Olvasmány:

• W. J. T. Mitchell: Az ekphraszisz és a másik (Milián Orsolya fordítása), in: A képek politikája. Válogatott írások, Szeged, 2008.

Művek:

• Marcel Proust: Az eltűnt idő nyomában (Jancsó Júlia vagy Horváth Andor fordítása) – Bergotte halálának leírása A fogoly lány című kötetből
  • Nádas Péter: Emlékiratok könyve – a Titkos örömünk éjszakái című fejezet
  • Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A félkegyelmű (Makai Imre fordítása) – a második rész negyedik fejezete és a harmadik rész hatodik fejezete
  • Krasznahorkai László: C[h]risto Morto

*

• Csanádi Imre: Rákóczi (Mányoki Ádám festménye, 1712, Gdansk–Danzig)
  • Tandori Dezső: Seurat: Külváros
  • Kántor Péter: A Vermeer-lányok / A piros kalapos lány
  • Markó Béla: Üdvözültek (Szűcs Attila: A megfigyelők, 2014, olaj, vászon, 140x190 cm) / Kárhozottak (Szűcs Attila: A megfigyelők, 2014, olaj, vászon, 140x190 cm)