Tantárgy adatlapja
A kurzus a 15-16. századi Itália képzőművészetét, a kora reneszánsz, az érett reneszánsz és a manierizmus időszakát mutatja be. Ismerteti fő művészeti központjait, alkotóit, mecénásait, stílustörekvéseit és kiemelkedő alkotásainak ikonográfiai programjait. Kitér a korszak művészetének a természethez és az antikvitáshoz való újszerű viszonyára, a lineáris perspektíva jelentőségére, a művészek és humanisták kapcsolatára.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Vayer Lajos: Az itáliai reneszánsz művészete. Budapest: Corvina, 1982 (1998)
Baxandall, Michael: Reneszánsz szemlélet – reneszánsz festészet. Ford.: Falvay Mihály. (Pantheon) Budapest: Corvina, 1986.
Ajánlott irodalom:
Welch, Evelyn: Art in Renaissance Italy: 1350-1500 (Oxford History of Art) Oxford University Press, 2001).
Poeschke, Joachim: Die Skulptur der Renaissance in Italien. Band 1-2. München: Hirmer, 1990/1992.
Anderson, Christy: Renaissance Architecture. (Oxford History of Art) Oxford University Press, 2013.
Shearman, John: Mannerism. (Style and Civilization) Penguin Books, 1991.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakait (az antikvitástól a középkori és újkori művészeten át a modern és kortárs művészetig).
Ismer bölcseleti, művészeti alapszövegeket, alapműveket és alapproblémákat.
b) képességei
Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
c) attitűdje
Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
Nyitott más kultúrákra, a kulturális és vallási sokszínűségre.
d) autonómiája és felelőssége
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.