Terepmunka Ázsiában - PEACH workshop

2023.12.08.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport szeretettel vár minden érdeklődőt az év utolsó PEACH eseményére, amelynek témája az Ázsia-kutatás módszertana lesz.

Cím: Terepmunka Ázsiában

Időpont: 2023. december 15. (péntek) 17:00-18:30

Helyszín: PPKE BTK Sophianum (1088 Budapest, Mikszáth tér 1.) 108-as terem

A résztvevők:

• Babai Dániel, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa
  • Szilágyi Zsolt, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa
  • Szivák Júlia, a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoportjának munkatársa

A terepmunka mindig is fontos szerepet töltött be a Kelet-kutatás története során. Vámbéry Ármin dervisruhában derítette fel Közép-Ázsia vidékeit, és Körösi Csoma Sándort is hosszú utazásra sarkallta a vágya, hogy a személyesen gyűjtsön ismereteket a magyarság keleti kapcsolatainak feltárása érdekében. A célját végül csak részeben érte el, de zanglai tanulmányai a magyar orientalisztika és a modern tibetisztikai kutatás fontos alapkövei lettek.

A terepmunka, az egyes közösségek résztvevő megfigyelése elsősorban az etnológia, a szociokulturális antropológia vizsgálati módszere, azonban helyszíni adatgyűjtés nélkül más tudományterületek művelői, történészek, ökológusok sem alkothatnak teljes képet az általuk vizsgált területen zajló folyamatokról. Különösen így van ez a gyorsan változó, modern belső- és kelet-ázsiai területeken. A mongol sámánszertartások ténylegesen csak személyesen ismerhetők meg, Bollywoodot pedig nem a vetítőteremben, hanem a készítők felkutatásán keresztül érthetjük meg igazán. A PEACH következő eseményén három gyakorlott terepkutató osztja meg tapasztalatait adatgyűjtési élményeiről, az "ázsiai terep" meghódításáról.

FB esemény: https://www.facebook.com/events/1317218925636979

A Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport működését és az esemény megrendezését a Magyar Nemzeti Bank támogatja.