"A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2024 novemberében 21. alkalommal rendezi meg a hazai tudományos élet kitüntetett eseményét, a „Magyar Tudomány Ünnepe 2024” című országos és határon túli programsorozatot.
A Magyar Tudomány Ünnepe idei mottója: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”.
Az ünnepi rendezvénysorozaton a különösen nagy érdeklődésre számot tartó témák – mint a globális gazdasági, politikai folyamatok elemzése, a klímaváltozás, az energetikai problémák hatásai, a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazási lehetőségei – mellett napirenden lesznek további, a társadalomtudományokhoz, művészetekhez kapcsolódó előadások, rendezvények is."
A rendezvénysorozathoz az elmúlt évekhez hasonlóan Karunk is csatlakozik az alábbiakban megtalálható programokkal. A lista még nem teljes, kérjük a frissítésekért látogasson vissza később! Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
2024. november 11. - Sophianum, Budapest
Az egyházi képviselőtestületek történetei a ,,rövid 20. században''
Különböző felekezetek történetével foglalkozók részvételére számítunk. A kutatási szempontok közé soroljuk például a következőket: a belső egyházi szabályozás jellegzetességei, a képviselőtestületek megalakulásának körülményei; a képviselőtestületi tagok rekrutációjának gyakorlata, kapcsolathálói; döntéshozatali témák és formák; a ‘külső’ történések hatása a működésre, egyházi válaszok; különösen fontosnak tartjuk az 1944–1945-ben és azután történtek nyomon követését; képviselőtestületi tagok elleni eljárások. A vizsgálatok alapjául szolgáló történeti források körét illetően megemlíthetjük például: képviselőtestületi, iskolaszéki dokumentumok, Historia Domus, interjúk, helyi hírlevelek.
Az új kutatási eredményekre épülő konferenciánk célja az, hogy eddig ilyen átfogó módon nem tárgyalt kérdéskört, különböző felekezetek történeti forrásainak tükrében bemutassuk. Az első világháborútól az 1980-as évekig értelmezett ’rövid 20. században’
szerveződött és működő egyházközségi képviselőtestületek történetei politikatörténeti határokon átnyúltak. A konkrét lokális miliők ismerete fontos identitásképző tényező.
Meghívó a konferenciára, program, regisztráció →
2024. november 14. - Sophianum, Budapest
Nyelvelmélet és nyelvleírás
Folytatva és egyszersmind megújítva a Nyelvelmélet és... konferenciasorozat által teremtett hagyományt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont közös szervezésű nyelvészeti konferenciát hirdetnek Nyelvelmélet és nyelvleírás címmel. A megújult konferencia a korábbi rendezvények tematikáját (a dialektológiát, a kontaktológiát és a diakrón nyelvészetet) egyesíti és bővíti ki, témája: a nyelvi változás és változatosság.
15 országos hírű, sikeres konferencia és publikált kötet után, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközponttal együttműködésben megújul a Nyelvelmélet és ... sorozat. A megújult konferencia a korábbi rendezvények tematikáját (a dialektológiát, a kontaktológiát és a diakrón nyelvészetet) egyesíti és bővíti ki, témája a nyelvi változás és változatosság. Résztvevői között a kar oktatói mellett a korábbi évekhez hasonlóan neves kollégákat üdvözölhetünk majd más egyetemekről és a Nyelvtudományi Kutatóközpontból.
A rendezvény oldala ide kattintva érhető el.
2024. november 15. - Iohanneum, Esztergom
Változások a pedagógiában - a pedagógia változása
„Az országoknak és városoknak sincs semmire nagyobb szükségük, mint az apród-esztendősök jó nevelése. Mert sem az eláradott gonoszságnak kiírtására, sem a jó erkölcsök béoltására, sem a bölcsességek és tudományok gyökerezésére, sem a több belső csendes állapotok virágozására foganatosabb eszköz nem találtatik a gyermekek oktatásánál; miképpen ártalmasb és veszedelmesb dolog sincsen az ifjúságnak vagy tudatlanságban, vagy vásott, feslett erkölcsökben nevelésénél.”
(Pázmány Péter)
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Vitéz János Tanárképző Központ hatodik alkalommal rendezi meg a pedagógia változásait tárgyaló tudományos konferenciáját.
Az egynapos tudományos eszmecsere az óvó-, tanító-, és a tanárképzés, valamint a mentori és vezetőtanári munka aktuális kérdéseit és problémáit helyezi a középpontba.
A rendezvény oldala ide kattintva érhető el.
2024. november 29. - Sophianum, Budapest
Emlékkonferencia Kathleen E. Dubs születésének 80. évfordulója alkalmából
Kathleen E. Dubs (1944–2011) egyetemi tanár, középkorkutató és irodalomtörténész, a PPKE BTK volt oktatójának emlékére egynapos emlékkonferenciát rendezünk születésének 80. évfordulója alkalmából, hogy ezzel is tisztelegjünk tudományos eredményei és kivételes személyisége előtt.
A Visegrad Fund támogatásával megvalósuló eseményen, mely a Magyar Tudomány Ünnepéhez is kapcsolódik, konferenciaelőadások, kerekasztal-beszélgetések és személyes hangú visszaemlékezések formájában idézzük Egyetemünk volt oktatójának emlékét.
2024-es évben lenne 80 éves Kathleen E. Dubs (1944–2011) egyetemi tanár, középkor-kutató és irodalomtörténész, aki másfél évtizeden át egyetemünk oktatója, az Angol-Amerikai Intézet meghatározó személyisége volt. Amerikában született, de akadémiai pályafutása első fele után Magyarországra költözött, és a PPKE BTK-n valamint a Ružomberoki Katolikus Egyetemen dolgozott 2011-ben bekövetkezett haláláig.
A Visegrad Fund támogatásával megvalósuló projekt keretében az ő emléke előtt tisztelgünk két rendezvénnyel és egy szerkesztett kötettel. A két egynapos rendezvény közül egyet Ružomberokban, egyet Budapesten tartunk, ezek mindegyikén konferenciaelőadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel emlékezünk volt kollégánkra.
A PPKE BTK Sophianum épületében megrendezendő eseményre a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva november 29-én kerül sor. A rendezvényen Kathleen E. Dubs bármely kutatási területéhez (a korai angol irodalom, J.R.R. Tolkien művei és munkássága, stb.) kapcsolódó előadások mellett kerekasztal-beszélgetésekre és személyes hangú visszaemlékezésekre is készülünk.
A Visegrad Fund támogatása lehetőséget ad arra, hogy valódi nemzetközi eszmecsere és tudományos párbeszéd jöjjön létre három ország három intézményének (PPKE BTK, Ružomberoki Katolikus Egyetem, valamint a Brnói Masaryk Egyetem) oktatói részvételével.
Az elhangzott előadásokból egy ünnepi kötetet tervezünk összeállítani, melynek segítségével tovább növelhetjük egyetemünk hírnevét, a Karunkon folyó szakmai munka és kutatási eredményeink ismertségét és elismertségét.
A rendezvény oldala ide kattintva érhető el.