„Az öregkor hivatás. Nem jött még el az ideje annak, hogy behúzzuk az evezőket a csónakba.”
Ferenc pápa
A Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) 2014 szeptemberben indult a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. Indításának főbb céljai: a társadalmi felelősségvállalás jegyében nyitása az idős korosztály felé, illetve az élethosszig tartó tanulás elvét követve, keresztény szellemiségű tanulási, ismeretszerzési és találkozási lehetőség teremtése az idősebbek számára.
A PSZE sajátossága, hogy tudományáganként nyújt rendszerezett ismereteket egy-egy témakörben féléves kurzusok keretében. A tudományági kurzusok általában 11 előadást tartalmaznak, kivétel az interdiszciplináris (több tudományágat érintő) kurzus, amely 6 előadásból áll. Az előadások többségét a Pázmány oktatói, kutatói tartják.
2025 tavaszi szemeszter
Meghirdetett kurzusok
- A magyar építészet 11 évszázada
művészettörténet kurzus – jelenléti formában
A Szenior Egyetem 11. tanévében, mintegy a korábbiak összefoglalásaként is, a magyarországi építészet 11 évszázadát mutatjuk be 11 előadás keretében. Az előadások átfogóan tárgyalják az adott korszak építészeti irányzatait, stílusrétegeit és összefüggéseit. Az előadások többségét tanszékünk oktatói tartják, de egyes témákra kiváló külső szakértőket is felkértünk.
Tematika →
- Fejezetek az orosz történelemből
történelem kurzus – hibrid (jelenléti és online) formában
A kurzus során áttekintjük az orosz történelem legfontosabb korszakait a Kijevi Rusztól a mai Oroszországig, továbbá bevezetjük az érdeklődő hallgatóságot az orosz történelem néhány alapvető forrásába és a róla szóló hiteles szakirodalomba. Az előadások során igyekszünk megvilágítani a történelmi és geopolitikai folyamatokat, a kontinuitás és a megszakítottság dinamikáját, az egyes események sajátos logikáját, valamint a történelmi személyiségek cselekvési stratégiájának eszmetörténeti, szimbolikus és kulturális kontextusait.
Tematika →
- A családregény vége? Egy műfaj alakulástörténete
irodalom kurzus – hibrid (jelenléti és online) formában
A családregény az irodalom egyik legnépszerűbb klasszikus műfaja. Leggyakrabban azoknak a műveknek a műfaji megjelölése, melyeknél a cselekmény középpontjában egy család több generáción átívelő története áll. Bár a feudalizmusnak és az abban gyökerező nemesi irodalomnak is fontos témája a származás és a dinasztia, a műfaj kiteljesedése kétségkívül a polgársághoz, valamint a 19. századhoz köthető. A romantika megjelenésével az irodalomban előtérbe került az öröklődés kérdése, valamint a történelem, amelynek ábrázolása a változás dinamikáját érvényesítette a korábbi statikus, a generációk közti különbségeket kevésbé láttató nézőpont helyett. A családtörténet ezzel a történelmi-társadalmi változások irodalmi kifejezési formájává vált. A 20. századi és kortárs családregényekben jelentős elmozdulás figyelhető meg a műfaj hagyományosnak tekintett darabjaihoz képest. A klasszikus családregényekben az egyéni életútról a társadalom ábrázolására helyeződött a hangsúly, ennek megfelelően a középpontban sem egyetlen individuum, hanem maga a tágabb közösség, család állt, addig a műfaj 20. századi és kortárs darabjaiban a család egésze helyett ismét a főhős kerül a középpontba. Ennek megfelelően poétikailag egy olyan elbeszélésmóddá válik, mely gyakran a fejlődés- és nevelődésregény, az önéletrajz és az autófikció, valamint különféle emlékezéstechnikák mintázataival ötvöződik. A három félévre tervezett előadássorozatunkban kanonikus világirodalmi és magyar szépirodalmi művek elemzésén keresztül ennek a minden korban izgalmas műfajnak az alakulástörténetét kísérjük nyomon.
Tematika →
Olvasmánylista →
- Az emberi méltóság filozófiája
filozófia kurzus – jelenléti formában
Az „emberi méltóság” elmúlt évszázadban kultúránk és a humántudományok egyik centrális fogalmává vált, és sokak szerint a társadalmi intézményrendszerünk egyik legfontosabb pillére, az emberi jogok doktrínája is elválaszthatatlan tőle. Ennek ellenére sincs egyetértés arról, hogy mi a fogalom tartalma, így aztán arról sincs, hogy miben áll, és min alapul az emberi méltóság, és milyen morális követelményeket támaszt. Még az is vitatott, hogy van-e egyáltalán az ember voltunktól el nem választható, semmilyen magatartással el nem játszható és mindenkit ugyanolyan mértékben megillető méltóságunk, vagy csak annyi méltóságot tulajdoníthatunk magunknak, amennyi a személyes érdemeinkből vagy a társadalmi státuszunkból fakad. A félév első, nagyobbik felében az emberi természetről szóló filozófiai elméletek kontextusában értelmezzük az emberi méltóságot. Olyan koncepciókat tekintünk át időrendben haladva, amelyek az emberi szabadság eszméjének egyre merészebb megfogalmazása és egyre radikálisabb érvényre juttatása révén az antikvitás és a keresztény középkor emberképétől a korunkat uraló emberfelfogásig vezettek el. Az utolsó három alkalommal az emberi méltóság kortárs diszkusszióját tekintjük át, különös tekintettel a szkeptikus, valamint a katolikus álláspontra.
Tematika →
A jelentkezni az alábbi gombra kattintva tud a jelentkezési lap kitöltésével.
A PSZE tavaszi szemesztere a művészettörténet kurzus első előadásával, 2025 február 19-én kezdődik.
Részletes információk a PSZE 2025 tavaszi szemeszterének kurzusaira jelentkezők számára →
Kérjük, kísérje figyelemmel a frissülő információkat.
PSZE a Facebookon
Előadások kortalanul – a PSZE Youtube-csatornája
Elindult a PSZE Youtube-csatornája, amelyet szeretettel ajánlunk figyelmükbe. Ezen a csatornán minden érdeklődő számára elérhető a Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) 2021 tavaszi szemesztere kurzusainak előadásaiból kiválasztott néhány előadás. A videókat a hallgatók visszajelzései illetve a kurzusvezetők és az előadók véleménye alapján válogattuk. A csatorna lehetőséget kínál szenior hallgatóinknak ezen előadások korlátlan számú visszanézésére, valamint ízelítőt adhat azoknak, akik most találkoznak először a PSZE tudományos ismeretterjesztő tevékenységével.
A csatornára való feliratkozáshoz a linkre lépve a jobb oldalon fent található Feliratkozás / Subscribe gombra kattintson.
Feliratkozás után minden újabb, ide felkerülő tartalmunkról értesülni fog.