Az improvizáció mestere

2013.04.12.

A Questura tanácsterme megtelt, csak az első sor maradt megszokottan üres. Pontban négy órakor bőrkabátban, szövetnadrágban és egy laza pólóban jelent meg a műsorvezető. Érkezése első pillanatában leszögezte, hogy nem fog komoly power point-os előadást tartani, s a hallgatóság beleegyezésével felült az asztalra, kötetlen beszélgetésre invitálva a diákokat. Terve ugyan volt, hogy miről fog beszélni, de az előadás végére mindenki számára egyértelművé vált: Csiszár Jenő a rögtönzés embere - és nagyon jól megy neki.

A kezdet

Bevezetésként elmondta, hogyan szeretett bele a rádiózásba: hat éves korában este, a paplan alatt hallgatta a Radio Luxemburgot. Egy angolul beszélő férfi fogta meg, aki két dal között beszélt és gyerekként csak egy dolgot értett belőle: a férfi jól érzi magát. Ennyi elég volt ahhoz, hogy a kisfiú arról kezdjen álmodozni, bárcsak egyszer őt is a paplan alatt hallgatnák. A Magyar Rádió próbafelvételén alkalmatlannak ítélték a rádiózásra. Vállrándítással jelezte a közönsége felé, ez nem szegte a kedvét. Ekkor kezdett el Siófokon a Juventus Rádióban kis bakelitlemezekkel zenét keverni. Ezek után, mivel fontosnak tartotta az alaptudás elsajátítását, jelentkezett a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció szakára.

Innen a Top-Tv-be került, ahol megszületett az első interaktív műsora. Azok a tv nézők, akik zenét kértek tőle itt kezdték el „apukámnak" hívni. Az elnevezés a műsorvezető „jampec" barátjától jött, aki mindenre azt mondta: apukám, ezt egy idő után ő is átvette és innentől kezdve ő lett mindenki Apukája. A Top-Tv után az Apukám világa című műsorral tért vissza az akkor már amerikai tulajdonban lévő Juventusba. Itt élhette át azt az egész életét bearanyozó pillanatot, amelyre gyerekkorától várt. Az előadás alatt talán itt beszélt a leghalkabban Csiszár Jenő, ahogy elfogták az egykori érzések. Egy tizennégy éves kislány azzal a kéréssel hívta fel, hogy beszéljen egy picit halkabban, mert az apukája nem szereti ezt a műsort és ezért a paplan alatt kell hallgatnia a rádiót, nehogy meghallják. Örömében felkiáltott és elégedettséggel nyugtázta: elérte azt, amiről álmodott. A Tanácsterem asztalán ülve elhallgatott kicsit majd hozzá tette. „Elsőre megugrottam azt, ami másodszorra nem fog sikerülni."

A rádió után megint a televízió

Két évvel az Apukám világa megszűnése után felkérték a Heti Hetes műsorvezetőjének, melyet elismerésként élt meg. Együtt dolgozott Verebes Istvánnal, Havas Henrikkel és Gálvölgyi Jánossal. A Heti Hetes után a Tv2-n a saját műsorát a csiszár.hu-t, vezette. Fiatalokkal együttműködve lehetősége volt új dolgokat kipróbálni, az interaktív tévézésben. Webkamerát szereltetett a stúdióba és üzeneteket várt arra, hogy éppen hányat mutat az ujjával, a helyes megfejtők mozi jegyet nyertek. Megdöbbent arcokat lehetett látni a hallgatóság soraiban, ilyen műsorról még nem halottak.

Az előadó kihasználva a pillanatnyi zavart, jelezte, hogy most lehet tőle kérdezni. A hallgatók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogyan készül fel a CLASS FM-n futó műsorára. Az ötvenhárom éves műsorvezető egy legyintéssel válaszolt és hozzá tette „Nekem az egész improvizáció." A műsor előtt egy órával zeneszámokat keres, attól függően, hogy milyen hangulatban van éppen. Tíz vagy tizenöt dalt játszik le egy órában, a dalok száma attól függ, hogy szeretne-e valakivel részletesebben foglalkozni vagy most inkább nem. A Karma kalauz két órás műsora alatt folyamatosan kapja a telefonhívásokat, elkéri a telefonálok számát, majd élő adásban visszahívja őket. A kérdés, amit feltesz, mindig ugyanaz: Hogy vagy? Milyen volt a napod? Kedvesen hozzáteszi: ezen soha nem fog változtatni, mivel vannak olyan telefonálok, akiktől az egész nap alatt csak ő kérdezte ezt meg. Gyakran hívják azért, hogy segítséget kérjenek tőle. Szerzett már a telefonáloknak gyerekcipőt vagy tűzifát, mert nem volt rá pénz. Ekkor az előadás közönsége megkérdezte, mégis, hány műsorvezető van Magyarországon, aki saját maga válogatja a zenéket?. Széles mosollyal magyarázta, hogy három évtizedes szakmai tapasztalata miatt a főnökei megbíznak benne annyira, hogy megfuttathat a műsorában olyan dalokat, amelyeket még nem teszteltek a közönségen. Ez nagy dolog, mert ha egy olyan számot választ, ami a rádióban nem szól jól, az emberek elkapcsolnak a műsorról, de mint programtanácsadó biztos kézzel tudd válogatni a dalok közül.

A diákokat és Csiszár Jenőt is egy figyelmeztető hang billenti ki a beszélgetésből. Szólnak, hogy lassan lejár az idő, és ha nem szeretne elkésni az aznapi adásból jobb, ha siet. Megköszöni a figyelmet és egy megszívlelendő tanáccsal búcsúzik. „A rádiózás nagyon összetett meló és ezért nagyon érdekes. Ebbe csak belehalni lehet és minden apró szeletéből tanulni. Ha jól csinálod, egy másik pillanatban talán tudsz adni a másiknak valami újat."Az előadás alatt a műsorvezetőnek sikerült megfognia a közönséget, erre a más fél órára kicsit az ő apukájuk lett.

Szerző: Elek Anita