Faludi Nemzetközi Filmszemle és Fotópályázat

2022.11.15.

Idén újra igazi moziélményben lehet része azoknak a rövidfilm-rajongóknak, akik ellátogatnak a 25. jubileumi Faludi Nemzetközi Filmszemle és Fotópályázat vetítéseire november 16. és 19. között a Premier Kultcaféba. A világ 64 országából, összesen 662 rövidfilm és közel 80 fotós nevezés érkezett a dokumentumfilm, játékfilm, animációs-kísérleti film, nagy dokumentumfilm, illetve fotó kategóriában meghirdetett pályázatra. A filmes nevezések száma közel duplájára nőtt a tavalyihoz képest, ami igazi ajándékként idén is jelzi a nagy hazai és nemzetközi érdeklődést. A legtöbb pályamű a spanyol után a magyar, az orosz, az iráni és a francia alkotóktól érkezett, de érkezett nevezés Zimbabwéből, Venezuelából, Tunéziából, Japánból és Kanadából is.

A szemle idei mottója: „Ajándék". Az erről készült rövid videó itt tekinthető meg!

Az idei 25. filmszemlére nevezett több mint hatszáz film hatszáz különböző alkotót, alkotóközösséget jelent, akiken keresztül a nézők érvényes képet kaphatnak arról, hogy a teremtés ajándékával mit is tud a ma alkotó embere kezdeni. A világ minden földrészéről beérkezett nevezések informálják, ugyanakkor alakítják is a nézőt azzal, hogy felfedik, hogyan is változik ennek a planetáris ajándéknak a sorsa korunkban, mit kezd az alkotó ember a létezés csodájával, a valóság ajándék-jellegével.

A részletes programnaptár: https://www.faludifilmfestival.hu/program
A programon a részvétel ingyenes.

A szervezőkről

A szervezők, a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia és a Párbeszéd Háza Faludi Film és Média részlege mindig fontosnak tartották a mozgóképes szakemberekkel történő közös munkát.
„A Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia a rendszerváltozás szülötte, nyugati segítséggel kvázi népfőiskolai ambíciókkal indult, aztán a maga módján belakta a kínálkozó szellemi tereket. Mára a magyar jezsuiták lelkiségi, kulturális és képzési intézményévé vált. A jezsuiták, Forrai Tamás, Kiss Ulrich, Nemeshegyi Péter, Lukács János, Kovács Lajos, Sajgó Szabolcs, Koronkai Zoltán és mások tették a dolgukat itt is – a filmszemle például huszonöt éves ötletük, kihívásuk arra, hogy akinek inge az vegye fel és csináljon filmet nekünk. Magyar jezsuiták nemzetközi filmszemléje, ami minden évben egy témát ajánl fel a meghívottaknak – tulajdonképpen folytatódik a kétezer éves egyházias mecenatúra-program: a jezsuiták a filmszemle ötletével és állandó intézménnyé alakításával megrendelőkké léptek elő a magyar és nemzetközi filmes, mozgóképi, fotós, általában tehát a vizuális kommunikációs terekben." Lázár Kovács Ákos, a Faludi Film és Média szakmai vezetője
A nevezett pályamunkákból az előzsűri válogatja ki a szemle négy napja alatt vetített 25 órányi filmet, ami 14 órányi, előre rögzített filmszakmai és a jezsuita rendhez kötődő beszélgetéssel együtt kerül a programba. A versenykategóriába kerülő alkotások közül a zsűri november 18-án és 19-én személyesen választja ki a nyerteseket.
A zsűriket idén is a magyar és nemzetközi filmes és fotós szakma elismert képviselői alkotják:
A zsűritagok rövid bemutatása a filmszemle honlapján olvasható. A filmes és fotós szakmai zsűri mellett minden évben a nemzetközi ökumenikus, a gimnazista és egyetemista diákzsűri is értékeli a filmeket.
Az idén újra jelenléti szervezésben megvalósuló, a Kálvin térnél található Premier Kultcaféban (1085 Budapest, Baross u. 1.) rendezett szemle programjában a „kitekintő", illetve a „verseny" blokkokban kerülnek vetítésre a filmek, amelyek között vegyesen láthatóak majd a magyar és a külföldi alkotások. A zsűrikkel, a filmes szakemberekkel és a jezsuita rend tagjaival felvett szakmai beszélgetéseket november 18-án, pénteken és november 19-én, szombaton tekinthetik meg a nézők. A díjkiosztóra és a szemle záró eseményére november 19-én, 20 órától kerül sor. A belépés a teljes filmszemle valamennyi programjára díjtalan.

A fotópályázat nyertes képeiből 2023 tavaszán nyílik majd kiállítás a Párbeszéd Házában.

A részletes programnaptár: https://www.faludifilmfestival.hu/program
A programon a részvétel ingyenes.

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
2024. dec.
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport