Médiavisszhang egy nem mindennapi filmvetítés kapcsán

2014.09.05.

A vészkorszak és a háború túlélőivel készített pázmányos dokumentumfilmek vetítésére a párbeszéd jegyében a Párbeszéd Háza konferenciatermében került sor már a vizsgaidőszakban, ráadásul az első kánikulai napon. Ennek ellenére sokan eljöttek, és nemcsak a filmekben megszólaló túlélők, családtagjaik és barátaik, hallgatók és a média képviselői, hanem olyan érdeklődők is, akik érintettségből vagy puszta kíváncsiságból siettek munkaidő után az eseményre.

A terem szinte teljesen megtelt, és a közönség nagy része csak a közel négy órás filmvetítés utolsó egyórás blokkja előtt adta fel a küzdelmet a megterhelő témával és a meleggel szemben. Ez nemcsak a téma fontosságát jelzi, de egyértelmű elismerése a Pázmány kezdeményezésének és a filmeket készítő kommunikációs szakos hallgatók emlékezetmunkájának.

Hogy mekkora az igény a túlélőkben a 70 évvel ezelőtti tragédiában közvetlenül vagy csak néma közönyükkel szerepet vállaló keresztény honfitársaik nyílt szembenézésére – a filmekből egyértelműen kiderül. S hogy a múlt közös feldolgozásában részt vevő sokadik, egyértelműen vétlen generáció erőfeszítései mit jelentenek ebben a sürgető és megkerülhetetlen emlékezetmunkában, azt nemcsak a vetítés után kapott köszönő szavak, elismerő kézfogások és meghatódott, könnybe lábadó tekintetek jelezték, de az esemény médiavisszhangja is.

Nyomtatott sajtómegjelenés:

Révész Sándor: A gyerekszem éle. Emlékezés – A vészkorszak túlélői mesélnek pázmányos diákoknak. Népszabadság. 2014. június 20. Plusz melléklet – Kultúra rovat 16. oldal

Online sajtómegjelenés:

Thullner Zsuzsanna: Egyetemisták készítettek riportfilmeket a vészkorszak túlélőiről. Magyar Kurír Katolikus Hírportál. 2014. június 11.

Grünceisz Kata: „Megjelent Mengele bácsi" – Film a csillagos házak túlélőiről. Magyar Narancs Online. 2014. június 16.

Rádióinterjúk:

Reggeli kulturális ajánlóműsor. Inforádió. 2014. június 10.

Látványos. KatolikusRádió. 2014. június 13. 16:04

Tér-Idő - Természet- és társadalomtudományi magazinműsor. Kossuth Rádió. 2014. június 23. 14:34

A filmek megtekinthetők a PPKE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetében.