Nemzetközi szimpózium

2017.11.07.

Az emlékezet dolgai. Film, kultúra, politika - Memory Matters. Film, Culture, Politics

Az eseményről készült képgaléria megtekintéséhez kattintson IDE!

For the english program please click here!

Hogyan alakulnak kutatási irányaink a különféle társadalmi, politikai adottságok, eltérő intézményi feltételek mellett? Milyen kapcsolatokat tudunk létesíteni távoli rezsimek és kultúrák emlékezetpolitikái között? Egy bizonyos aspektusból úgy tűnhet: a gyarmati múlt, a diktatúrák, a háborúk traumái és a kulturális ellenállás összeköti ezeket a régiókat: az emlékezetük számít.

Szervező: Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet

Helyszín: PPKE BTK, Sophianum 206-os terem (1088 Budapest, Mikszáth Kálmán tér 1. 206. terem)

Időpont: 2017. november 17-18. (Szimpózium időpontja); valamint 2017. november 16. és 17. este (kísérő vetítések)

A szimpózium nyelve: magyar és angol

A szimpózium díszvendégei:

- Dr. Isabel Capeloa Gil kultúrakutató, a Lisszaboni Katolikus Egyetem rektora

- Dr. Thomas Elsaesser filmtörténész, az Amszterdami Egyetem professor emeritusa

Meghívott előadók: Forgács Péter (médiaművész), Dr. Füzi Izabella (SZTE, Szeged), Dr. Gelencsér Gábor (ELTE, Budapest), Dr. Győri Zsolt (DTE, Debrecen), Dr. Kalmár György (DTE, Debrecen), Dr. Kárpáti György (PPKE, Budapest), Ddr. Kovács Ákos (PPKE, Budapest), Sara Magno (Lisszaboni Katolikus Egyetem), Dr. Adriana Martins (Lisszaboni Katolikus Egyetem), Dr. Michael Miller (CEU, Budapest), Dr. Müllner András (ELTE, Budapest), Dr. Pócsik Andrea (PPKE, Budapest), Dr. Sárközy Réka (OSZK, Budapest), Dr. Strausz László (ELTE, Budapest), Turai Hedvig (IBS, Budapest), Virginás Andrea (BBU, Kolozsvár), Zalán Márk (SZFE, Budapest), Zemlényi-Kovács Barnabás (MKE, Budapest).

A szimpóziumot vetítések kísérik: Helyszín: DocuArt Filmművészeti Központ, Budapest IX. Ráday u. 18. (Erkel u. 15. Bejárat az Erkel u. felől)

1. vetítés: 2017. november 16. csütörtök 18:00 - Balogh Béla: Hegyek alján (magyar némafilm, 1920)

Zongorakíséret: Darvas Ferenc

Részletek Leni Riefenstahl: Tiefland (Hegyek alján) c. filmjéből (német játékfilm, 1941-54)

A vetítéshez angol nyelvű bevezetőt mond: Füzi Izabella filmtörténész és Pócsik Andrea kultúrakutató

Egy feledésbe merült magyar némafilm és egy hírhedt német játékfilm. Két filmtörténeti korszak, eltérő társadalmi háttér, a melodráma kedvelt toposzának, a női/férfi társadalmi távolságnak, a hatalmi helyzetnek a megjelenítése. Poétika és politika szempontjaira építő összehasonlító elemzés.

2. vetítés: 2017. november 17. péntek 18:00 - Thomas Elsaesser: A Napsziget (Die Sonneninsel, német dokumentumfilm, 2017)

A vetítéshez angol nyelvű bevezetőt mond: Thomas Elsaesser

Thomas Elsaesser, német filmtörténész, számos fontos német filmtörténeti munka és médiaarcheológiai írás szerzője családi emlékek, dokumentumok privát archívumban fellelt filmek felhasználásával dolgozta fel dokumentumesszé formájában a Weimari Köztársaság idején történt eseményeket. Egy film a véletlen egybeesésekről, az élet árnyékos oldalairól, a posztumusz hírnévről. Szerelem, szenvedély, barátság a két háború közötti Frankfurtban és Berlinben. Martin Elsaesser várostervező építész munkássága a zöld mozgalmat, az újrafelhasználást, a fenntarthatóságot előlegezi meg, ezért nem csak történeti szempontból érdekes. Thomas Elsaesser filmje világkörüli útra indult 2017-ben: a magyar közönség először láthatja.

Az eseményt a Goethe Intézet támogatja.

A Szimpózium részletes programja ide kattintva érthető el.