Hallgatói beszámoló a 2018. novemberi lengyelországi konferenciáról

2018.12.03.

BESZÁMOLÓ A NOVEMBERI LENGYELORSZÁGI ÚTRÓL

2018. november 22–25 között a Wacław Felczak Lengyel – Magyar Együttműködési Intézet szervezésében lehetőséget kaptunk kiutazni Lengyelországba, Krasiczynba. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatói mellett magyar részről részt vett az utazáson egy vidéki gimnáziumi csoport, lengyel egyetemisták pedig Krakkóból és Varsóból érkeztek. A program célja, amellett, hogy még többet megtudjunk a konferencia előadások során a két ország közös és hasonló történelméről, remek programokat szolgáltattak ahhoz, hogy a két nemzet fiataljai még közelebb kerüljenek egymáshoz. Az előadások során megismerhettük a két ország szerepét a másik történelmében, valamint Lengyelország és Magyarország Európai Unióban betöltött szerepét.

Délutánonként közös program keretében kirándulásokat szerveztek Przemyśl városba és a mellette fekvő erődbe. Érdekesség, hogy az első világháború során magyar katonák ezrei haltak hősi halált a przemyśli erőd orosz ostromakor, ennek állít emléket a budapesti Margit híd budai hídfőnél található bronzoroszlán. Emellett közös filmnézés és koncert is a fiatalok szórakozását szolgálta.

Nem kérdés, hogy a legnagyobb élmény a Szejm elnökével, Marek Kuchcińskivel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével való találkozás volt, amire egy közös, „family photo" elkészítése után került sor.
Az utolsó napon, vasárnap közösen indultunk Przemyślbe, hogy részt vegyünk a Bazilikában a szentmisén. Megható gesztus volt Marian Waligóra lelkipásztortól, hogy az evangéliumot magyarul is felolvasta. Ezután tettünk még egy rövid sétát a városba, majd a szállásra visszatérve hazaindultunk Budapestre. Elmondhatom ugyanakkor, hogy a konferencia elérte célját, azóta is többen tartjuk új lengyel barátainkkal a kapcsolatot és reménykedünk benne, hogy a későbbiekben is részt vehetünk hasonló programon.

Írta: Millei Mónika

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
2024. dec.