Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Digitális kultúra és alkalmazása
Tárgy kódja: BBLTI20600
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Homor Lajos
Tárgyleírás:

Alapfogalmak: az információs társadalom kialakulása, összefüggése az általános célú technológiák alakulásával.  Adat, információ, az információ mennyiségi meghatározottsága. A hardver elemei és a fejlődés tendenciái, Neumann számítógép, Moore törvény, számítógép-generációk, új tendenciák (fuzzy logic), Szoftver fogalma és fajtái, az operációs rendszer és feladatai. A grafikus felhasználói felületek jellemzői, MS Windows és Linux. A dokumentumkészítés és megosztás eszközei, az e-book fogalma és használata. Online adatgyűjtés és kiértékelés, a bemutatókészítés új eszközei. Munkacsoport együttműködését támogató szoftverek.

Az információ megjelenésének formái – médiafigyelés. Az alapfogalmak összefüggésének elemzése a valószínűség – információ – entrópia fogalmak példáján – Hartley képlet elemzése. A felhasználói felületek összehasonlítása. A cloud computing jelentősebb implementációinak megismerése (Google Drive, Skydrive, Dropbox). Űrlapkészítés, adatgyűjtés, kiértékelés, vizualizáció.  A Prezi.com nyújtotta eszközök a bemutatókészítésben. A tartalommegosztás és együttműködés eszközei.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Fülöp Géza: Az információ. ELTE, Bp. 2000

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    Tudása

A hallgató ismerje az informatika alapfogalmait, terminológiáját, ismerje az informatika alapvető gyakorlati alkalmazásait.

Ismeri és alkalmazza a felhőalapú rendszereket. Megfelelően alkalmazza az adatgyűjtéshez kapcsolódó online lehetőségeket. A Prezi.com felhasználásával képes prezentációt létrehozni.

b)    Képességei

Haladó szinten kezelje a szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentációkészítő programokat.

Legyen képes a számítógép és perifériáinak biztos kezelésére, legyen képes az alapvető a mindenkori operációs ren

dszereket készség szintjén használni; képes legyen az operációs rendszerek segítségével a mindenkori felhasználói programok működtetésére; legyen jártas a programokba illeszthető, ill. a programokban készíthető grafikai elemek használatában. Legyen képes összetettebb szövegeket, táblázatokat és bemutatókat munkacsoportos környezetben is készíteni.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

óvodapedagógus BALP-VOP alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK
óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BALP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK
tanító BALP-XTI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 8 félév BTK