Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Emelt szintű kvalitatív módszerek
Tárgy kódja: BMLKM71800M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bögre Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A fév során a hallgatók a kvalitatív gondolkodásmód elméleti hátterével ismerkednek meg, amelyek megismerése és elsajása után képessélnak a künbö kvalitatív módszerek értő használatára. A kurzus célja a kvalitatív gondolkodási módhoz köthető fogalmak elméleti megismerése, mint például a narratíva, az emlékezet, a felejtés, a jó és a rossz történet, vagy éppenséggel az értelmezés kérdése. A gondolkodásmód megértése céljál bizonyos empirikus szociológiai kutatások köl kialakult viták, diskurzusokat elemzünk, ezzel is biztosítva az elméleti megfontolások megértét. A kurzusnak nem célja konkrét kvalitatív módszerek begyakoroltatása, azt egy következősnek tekintjük, bízva abban, hogy az elvi szempontok ismeretében a gyakorlat elsajása már akár ölló tanulási folyamat része is lehet.

A 2

e="font-family:'PT Sans';font-size:11pt;font-weight:bold;">5 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Juliet Corbin, Anselm Strauss: A kvalitatív kutatás alapjai. Budapest: LHarmattan. 2015. ISBN:  9789634140122

gre Zsuzsanna: Élettörténet elméletben és gyakorlatban. In: Szoc. Szemle. https://docplayer.hu/11625381-Elettorteneti-modszer-elmeletben-es-gyakorlatban.html

White, H.: A narrativitás szerepe a valóg reprezentációban. In: Aetas,, 1996. 1. 98.118.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

tudása:

Magas szintű ismeretanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy eligazodjon a társadalmi döntéshozatal mechanizmusaiban, értse és átlássa a künbö érdekérvényesísi és érdekütköztetési fórumokat.

pességei:

A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjál releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre é szociológiai elemzéseket készíteni.

attitűdje:

Kritikusan íli meg a társadalomtudományok nyitottsát és sokszí

span>t korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.

Határozottan és elkötelezetten kiáll a globális és lokális problék megoldára irányuló szakmai törekvések mellett.

autonómiája és felelőssége:

Öllóan és felelősségteljesen vesz részt munkaszervezetének műdtetében és irányíban, a szakmai koncepciók kidolgozában,     megvitatában és megvalóban.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BMLT-XKM mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK