Vestigia 2021

2022.01.07.

A Vestigia Kutatócsoport életét 2021 karanténnal sújtott tavaszán a harmadik nemzetközi konferenciára felkészülés határozta meg. Május 7-én a Modenai Állami Levéltárból jelentkeztek be előadásaikkal a gyűjtemény munkatársai - köztük kutatócsoportunk egyik legrégebbi és leglelkesebb olasz támogatója, az ősszel nyugdíjba vonult Dr. Patrizia Cremonini igazgató asszony - és más modenai kutatóintézetek tagjai. Másnap pedig a Sophianumban gyűlt össze a Kutatócsoport és néhány külső támogatója, szintén videókonferencián közvetítve bemutatóikat a szélesebb magyar és nemzetközi hallgatóság felé. A konferencia részletes programja a dedikált honlapon olvasható, az előadások pedig felkerültek a Kutatócsoport nyáron elindult Youtube-csatornájára.

Július elején ismét kivittük kiadványainkat a rendhagyó módon nyáron megrendezett középkorász könyvbörzére, ahol az adok-kapok jegyében sikerült felzárkózni az elmúlt másfél évben megjelent bőséges könyvtermésből is.

Július 22-én Domokos György vezető kutató és Chiara Maria Carpentieri a Hunyadiak és Corvinok című konferencián mutattak be a korábbi kutatások során feltárt dokumentumokat, amelyek a Hunyadi-családdal kapcsolatosak.

Augusztus elején a Kutatócsoport kemény magja csatlakozott a Fraknói Nyári Akadémiához, ahol az egyháztörténészek legújabb eredményeit ismertük meg, majd a Pannonhalmi Főapátság levéltárának és könyvtárának néhány olasz anyagát vizsgálták meg.

Szeptemberben az egri Dobó István Vármúzeum szervezésében zajlott az "Eger és Itália" című konferencia, amelyről nem hiányozhattunk: W. Somogyi Judit Giuliano Caprile leveleinek rejtjelezését (és annak feloldását) mutatta be, Kanász Viktor Martinengo apát nuncius Egerrel kapcsolatos információiról, Kristóf Ilona Eger középkori hétjöznapjairól, Domokos György két egri olasz kormányzóról adott elő.

Október elején Bakóc(z) Tamás halálának 500. évfordulójára szerveztek konferenciát Egerben. Itt Szabó Ágnes beszélt a bíboros római bevonulásáról és Kuffart Hajnalka a püspöki székek cseréjéről.

bakóc autogram

Október végén sikerült megvalósítanunk az ősz egyetlen kutatóútját: Kristóf Ilona, Kuffart Hajnalka és Domokos György megjárta Ferrarát, Mantovát, Modenát és Milánót, újabb kincsekkel gazdagítva a hungarikák digitális gyűjteményét.

Deecember elején Chiara Maria Carpentieri volt a vendégünk Milánóból, a Biblioteca Ambrosiana magyar vonatkozású anyagairól, főként Gianvincenzo Pinelli humanista gyűjteményeiről adott elő.

December 16-17-én rendezte a IV. Scriptorium konferenciát az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Klasszika Filológia Tanszéke és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Moravcsik Gyula Intézete. A Vestigia Kutatócsoport több tagja is előadtak a rendezvényen, Domokos György egy velencei kereskedő az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött levelét mutatta be, amelyben Beatrix királyné Magyarországra érkezését és a Mátyás király általi fogadását írja le. W. Somogyi Judit az olaszországi kutatások során kutatócsoportunk által feltárt rejtjelezett levelek feldolgozását mutatta be. Szovák Márton Marin Sanudo velencei naplóját kísérelte meg elhelyezni a történetírás keretein belül, és néhány hungarika jellegű adatot is felvillantott a monumentális naplóból. Hende Fanni a Váradi-antifonále legújabb töredékét ismertette, Kanász Viktor pedig egy egyházlátogatási jegyzőkönyv kiadásának tanulságait.