3. Orosz-Magyar Uráli Régészeti Expedíció

2016.01.26.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Tanszékének és az MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoportjának közös kutatási programja

Előzetes a Czigóth Sándor által készített filmből


Fényképek →

Szöllősi Mátyás fotói


A magyar őstörténet régészeti kutatása az elmúlt években örvendetes fejlődésen ment keresztül, mely elsősorban annak köszönhető, hogy a magyar tudományosság – mintegy 30 évnyi szünet után – ismét felvette a kapcsolatot az orosz régészettel és expedíciókat küldött az Urál térségébe.

2015-ben folytattuk a tavaly megkezdett magyar őstörténeti kutató munkánkat Oroszországban az Urál vidékén a Magyar és az Orosz Tudományos Akadémia, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködésének keretében.

Az idei terv az orosz magyar tudományos kapcsolatok fejlődésének eredményeként immár öt helyszínt is érintett, melyek fontosak a magyar őstörténet kutatásában. Perm és Cseljabinszk térségében korábbi ásatások keretében folytatjuk a munkát, míg Szamara és Izsevszk régészeti szervezeteivel most vettük fel a kapcsolatot, megismertük a helyi „magyar gyanús” leleteket és tervezünk velük magyar szempontból fontos ásatásokat a jövőben.

Az expedíció 2015. július 26–augusztus 19. között zajlott. Mind az Orosz Tudományos Akadémia, mind pedig az Urál térségének Régészeti Tanszékekkel rendelkező egyetemei támogatták, immár együttműködési szerződésekkel is hosszú távra a 2013-ban megkezdett magyar őstörténeti munka folytatását. A szamarai múzeumban feldolgoztuk, rajzoltuk a magyarokhoz köthető leleteket egy közös tervezett publikáció keretében és antropológiai mintavétel is végeztünk. Izsevszkben a nyevolinói régészeti kultúra leleteit tanulmányoztuk. Permben a közös tervezett publikáció érdekében részt vettünk a bojanovói temető feltárásában, mely a teljes Uráli térség legkiemelkedőbb 10. századi temetője. Cseljabinszkban az Uelgi lelőhelyen dolgoztunk, majd egy hetes túra keretében megkerültük a Dél-Urált, annak valamennyi fontosabb kora középkori lelőhelyét meglátogatva. Ez a térség az, ahol a mai magyarság elődei kialakultak. Hazafelé pedig Szentpéterváron az Ermitázs gyűjteményét, kiállításait ismertük meg.

A speciális felkészültségű régész szakemberek mellett a csapat felét régészhallgatók alkották, az ő képzésük kulcsfontosságú lesz a jövő kutatása számára. Az expedíció komoly szakmai sikereket hozott, melyek újabb kutatási és együttműködési szerződésekben realizálódtak elsősorban a szamarai és a baskíriai egyetemekkel és régészeti központokkal. A magyar őstörténet-kutatás eredményei mellett új fontos tudománypolitikai kapcsolatokat sikerült kialakítani a jövőben való további együttműködéshez.


Résztvevők:

Dr. Türk Attila, Dr. Langó Péter, Gallina Zsolt, Füredi Ágnes (régészek), Dr. Mende Balázs Gusztáv (antropológus), Lichtenstein László (archaeozoológus), Polónyi Emese  Ilés-Muszka Andrea, Konnáth Árpád, Budai Dániel (régészhallgatók), Antal Miklós (turkológus, hagyományőrző), Szöllősi Mátyás és Czigóth Sándor újságírók (fotóriporter és operatőr)

Események

21.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap Esztergomban
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
28.
2025. jan.
BTK
Gulyás Adrienn habilitációs előadásai
Sophianum 108
29.
2025. jan.
BTK
Severino-Varsányi Orsolya habilitációs előadásai
Sophianum 112
18.
2025. febr.
BTK
Reneszánsz Kutatócsoport est – Magyar Shakespeare Bizottság
Danubianum 412
További események
szechenyi-img-alt