A koronázási palást

2023.10.27.

A Magyar Nemzeti Múzeum egyik legikonikusabb tárgyáról, a koronázási palástról húsz év után új önálló kötet jelent meg a múzeum gondozásában. A monográfia egyetemünk oktatójának, Tóth Endrének, a Régészettudományi Intézet munkatársának alkotása.

Tóth Endre hosszú ideje kutatja a magyar koronázási jelvényeket, velük kapcsolatban több műve is jelent már meg korábban, mint például A magyar Szent Korona és a koronázási jelvények 2018-ban. Ebbe a tematikába kapcsolódik A koronázási palást című monográfia is.

A gazdagon illusztrált könyv különlegességét az adja, hogy az a paláston 2022-ben végzett, teljes felületű, nagy felbontású digitalizálás felvételein alapul. Ezek a fotók minden eddigi reprodukciónál részletesebb és valósághűbb képet adnak a palást alakjairól. A modern technikával végzett képeken és kutatási anyagon túl, a könyvben található többi illusztráció, a palást legelső újkori ábrázolásai, metszetek, rajzok, festmények, sőt, még néhány különleges XX. századi fénykép is szemet gyönyörködtető kuriózum.

A monográfia kimondottan a nagyközönség számára íródott, melyben oktatónk lényegre törően és mindenki számára érthetően osztja meg az olvasókkal a koronázási jelvényekkel, köztük a kiemelten a palásttal kapcsolatos több évtizednyi kutatásának esszenciáját. A könyvet forgatva végigkísérhetjük annak történetét, hogy miként vált a miseruhából a koronázási szertartásokon használt relikviává, megismerhetjük kalandos sorsát egészen addig, míg jelenlegi helyére nem került a Nemzeti Múzeumban.

„A szerző külön fejezeteket szentel az eredeti miseruha ábrázolásainak és az ábrázolások szerkezetét meghatározó koncepciónak, valamint választ keres arra is, hogy milyen események és megfontolások állhattak a miseruha készítése és felajánlása mögött” – emelte ki a Nemzeti Múzeum a közleményben.

Hozzátették: „a koronázási palást önmagában tekintve is a korai magyar történelem, egyháztörténet és művészet egyik legbecsesebb emléke, amely rendkívül sérülékeny anyaga ellenére ezer éven át megőrződött. Az egyetlen olyan ismert tárgy, amely minden kétséget kizáróan első, szentként tisztelt királyunkhoz köthető. Épp emiatt válhatott a Szent István király és Gizella királyné által adományozott miseruhából koronázási palásttá, koronázási jelvényként pedig nemzeti ereklyévé.”

A könyv a Magyar Nemzeti Múzeum kiadásában jelent meg 2023-ban.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt