Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete | |
Intézetvezető: | Dr. Ádám Anikó, PhD, habil. egyetemi docens |
Szakfelelős: | Dr. Tüske László |
Titkárság: | 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. BTK Z 308–309 |
Telefon: | |
E-mail: | arabtanszek@btk.ppke.hu |
Mit kell tudnom a Arabisztika mesterképzésről?
Az Arabisztika mesterszak célja az arab világ kultúrájához, történelméhez és jelenéhez értő, arabul jól tudó szakemberek képzése. A hallgatók mély ismereteket szereznek az arabisztika és az iszlám-tudomány területén, felkészülve ezek művelésére, oktatására és ismeretek terjesztésére. A mesterszakra való belépéshez minimum 50 kredit szükséges a korábbi tanulmányokból, különösen a keleti nyelvek és kultúrák alapszak arabisztika szakirányának releváns ismeretköreiből. Legalább 35 kredittel kell rendelkezni a felvételkor, a hiányzó krediteket a mesterképzés során kell megszerezni. A középfokú (B2) arab nyelvvizsga is elismerhető, ebben az esetben 20 kreditet kell teljesíteni az arabisztika szakirány releváns tárgyaiból.
Szakképzettség megnevezése
Okleveles arabisztika mesterszakos bölcsész
Képzési idő
4 félév
Munkarend: nappali
A képzésről
Célunk az arab világ kultúrájához, történelméhez, jelenéhez értő, arabul jól tudó szakemberek képzése. A képzés eredményeként mind az arabisztika, mind az iszlám-tudomány műveléséhez, oktatásához, a róla szóló ismeretek terjesztéséhez értő, szakértői tevékenység ellátására képes személyek képzése.
A felvétel feltételei
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak arab szakiránya.
Bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szakjain diplomával rendelkező esetében a mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma 50 kredit a korábbi tanulmányaiból a keleti nyelvek és kultúrák alapszak arabisztika szakirányának nyelvtudományi, irodalomtudományi, történelemtudományi, vallás- és művelődéstörténeti ismeretköreiből. A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató legalább 35 kredittel rendelkezzen. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.
Azok alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok esetében, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad, az 50 kredit tanulmányi követelményt államilag elismert, középfokú (B2), komplex nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű arab nyelvtudás birtokában is teljesíthetik úgy, hogy a mesterszakra történő belépéshez a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak arabisztika szakirányának irodalomtudományi, történelemtudományi, valamint vallás- és művelődéstörténeti ismeretköreiből 20 kreditet szereznek. Ezen ismeretek a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint a mesterképzési tanulmányokkal párhuzamosan is teljesíthetők.
Felvételi vizsga
A szóbeli felvételi során az arab/iszlám történelem, az iszlám vallás- és kultúrtörténet kérdéseiről valamint arab nyelvi ismereteiről kérdezzük a jelentkezőket.
Ajánlott olvasmányok:
Goldziher Ignác, Előadások az iszlámról, ford. Kőrös László, Katalizátor Kiadó, Budapest 2008.
Cahen, Claude, Az iszlám a kezdetektől az Oszmán Birodalom létrejöttéig, ford. Sáközi Júlia, Gondolat Kiadó, Budapest 1989.
Rostoványi Zsolt, Az iszlám és a 21. század – Kihívások és válaszok, L'Harmattan Kiadó, Budapest 2020.
2021.05.11.