Az angol irodalom története

2023.10.20.

 

A sorozat szerkesztői és szerzői között is ismerős nevek sorával találkozhatunk

A Kijárat Kiadó gondozásában 2021 óta jelenik meg Az angol irodalom története című könyvsorozat, amely nem kisebb célt tűzött ki maga elé, minthogy a téma iránt érdeklődő olvasók elé tárja az Brit-szigetek – ám nem kizárólag Anglia – irodalmának legérdekesebb és legújabb aspektusait.

Ahogy a kiadó a sorozattal kapcsolatban tájékoztat: „az irodalomtörténet-írás legújabb hazai és nemzetközi eredményeire támaszkodva ad árnyalt képet az angol (brit) irodalom gazdagságáról. Felvázolja többek között a skót irodalom történetét is, számot vet a nőirodalom hagyományaival és a brit birodalom irodalmi leképeződésével, miközben – nem korlátozva az angol irodalmat a magas irodalomra – tárgyalja a népszerű és az utazási irodalmat is. Tudományos munkáról van szó, amelynek nyelvezete mégis közérthető, hogy minden angol irodalom iránt érdeklődő olvasó haszonnal és örömmel forgathassa. Ez az irodalomtörténet abban a tekintetben is egyedülálló vállalkozás, hogy elkészítésében több mint nyolcvan szakember vett részt hazai és külföldi egyetemekről és tudományos műhelyekből.”

Egyetemünk Angol-Amerikai Intézetének, azon belül is az Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszékének több oktatója is aktív szerepet vállalt a könyvsorozat megalkotásában.

Az első kötet, melynek megalkotásában Karáth Tamás egyetemi docens szerkesztőként működött közre, az első nyelvemlékektől a 15. század végéig tartó időszakot öleli fel. Mintegy kilenc évszázad irodalmáról van szó, amely tőlünk nagy időbeli és kulturális távolságban keletkezett, és amelynek bemutatása épp ezért nagy kihívást jelent. Oktatónk a szerkesztői munka mellett hat fejezet megírásával is hozzájárult a mű megszületéséhez, melyek olyan változatos témák világába repítik az olvasót, mint amilyen – többek között – a középangol irodalom vagy a középkori angol dráma és színház.

A második kötethez egyetemünk három munkatársának munkája is nélkülözhetetlennek bizonyult. Almási Zsolt és Földváry Kinga egyetemi docensek, valamint Tóta Péter Benedek, azóta nyugdíjba vonult oktatónk összesen tíz fejezetet írtak a műbe. A kötet kora újkor angol irodalmának főbb műfajait mutatja be az 1480-as évektől az 1640-es évekig terjedő időszakból, és amely eközben tudatosan tágítja az irodalmi jelenségek mezejét, feltárja az irodalom határterületeit, bemutatja az irodalminak tekintett művek környezetét alkotó anyagi kultúrát, valamint az irodalom termelését és fogyasztását befolyásoló politikai, vallási és gazdasági folyamatokat.

A harmadik és a negyedik kötet egyaránt az 1640-es évektől az 1830-as évekig terjedő, stílusirányzatok szempontjából nem túl egységes időszak irodalmát állítja a középpontba. Teszi ezt többek között – mint eddig is – pázmányos oktatók fókuszán keresztül. Barcsák János adjunktus és Schandl Veronika docens egyaránt három-három fejezettel vette ki részét a munkából, az olvasók előtt olyan témákat megelevenítve, mint amilyen a primitivizmus és a pásztorköltészet, vagy a romantika, illetve David Garrick színháza.

Végezetül a hetedik kötetben találkozhatunk még egyetemünk oktatóinak írásaival. A könyvsorozat eme utolsó része az 1930-as évektől napjainkig vizsgálja az angol, a skót, a walesi és az észak-ír irodalom nagyjait, helyezi új megvilágításba a 20. század angol irodalmát. Emellett betekintést enged a jelenkor populáris műfajaiba, melyek között a Limpár Ildikó adjunktus által bemutatott Harry Potter-sorozat is méltán követel magának helyet, valamint a XX. századi science fictionbe, melynek világába Pintér Károly docens társszerzőként kalauzolja el az olvasókat.

A könyvsorozatról további információ elérhető a kiadó honlapján, ide kattintva.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt