A Balatonszemes feletti erdőben fekvő kolostor romjai bár régóta ismertek voltak, régészeti lelőhelyként tudományos alapossággal először Guzsik Tamás írta le az 1970-es években, megkísérelve meghatározni a templom és a csatlakozó épületek helyzetét. Intézetünk középkor tanszékének vezetője, az azóta sajnálatos mód elhunyt Dr. Végh András kollégánk balatonszemesi születésű lévén, örömmel vállaltuk fel a lelőhely szisztematikus régészeti feltárásának feladatát. Az évente általában kéthetes időtartamú középkoros tanszéki ásatások során mára a templom közel teljes területe feltárásra került, in situ falszakaszok, padlórészletek, kidőlt faltestek, faragványok kerültek elő. Az előkerült leletanyag feldolgozásából már több szakdolgozónk szerzett BA és MA diplomát, az innen előkerült kőanyag művészettörténeti szempontból is jelentős.  A templom feltárása mellett természetesen hangsúlyt fektetünk a kolostor környezetének roncsolásmentes kutatására is. Az egykoron műhelyekkel, gazdasági épületekkel, a közeli forrás felduzzasztásával kialakított halastóval szomszédos későközépkori Pálos rendház kutatása még számos izgalmas eredményt tartogathat számunkra, bepillantást engedve egy 600 év feledésével eltemetett remeteközösség hétköznapjaiba.

A 2014 óta folyó kutatásunk Intézetünk eddigi legtöbb ásatási szezonját megélt hazai projektje, melyet jelenleg Dr. Végh András tanítványai, Dr. Papp Adrienn és Takáts Ágoston vezetnek. A kéthetes általában július végén, augusztus elején lebonyolított ásatások népszerűségét jelzi, hogy sokan több éven keresztül, nem egyszer már diplomás régészként vendégeskedve is visszatérnek közénk nyaranta.

A Balatonszemesi Önkormányzat támogatásából megvalósuló feltárás során megszerzett ismeretekkel a községet és a pálos rendet is egyaránt támogatva egy méltó emlékhely kialakítására törekszünk.

dr. Papp Adrienn ásatásvezető
Takács Ágoston régész

Fényképek →