Drámatanári Mentorműhely

2022.11.27.

A 2020-ban indult dráma- és színházismeret-tanári szak első évfolyamának hallgatói lassan közelednek a tanítási gyakorlatuk időszakához, ezért a Vitéz János Tanárképző Központ 2022. november 26-án Drámatanári Mentorműhelyt szervezett, mely alkalmat adott a szakon oktatók, az itt tanuló hallgatók és a jövendő mentortanáraik találkozására, emellett szakmai műhelyként lehetővé tette a közös beszélgetést, együttgondolkodást is.

A rendezvényt Dr. Szőke-Milinte Enikő, a Tanárképző Központ vezetője nyitotta meg, majd meghallgathattuk Gabnai Katalin drámapedagógus, kritikus, a magyarországi drámapedagógia egyik legjelentősebb elméleti és gyakorlati szakemberének előadását, aki a dráma köz- és felsőoktatásba integrálásának első harcosa is volt. „Gabnai Katalinnal találkozni drámatanár szakos hallgatóként hihetetlen nagy élmény volt. Az ő példáján, azt hiszem, mind megértettük azt az állítást, hogy a tanár elsősorban a személyiségével tanár. Fontos és súlyos kérdések merültek fel, és a tanárnő válaszai útravalóul szolgálnak annak, aki minden idegszálával tanár akár lenni, annak, aki még keresi a motivációját, és annak, aki úgy érzi, sosem akar majd tanítani. Hallottunk érdekes és mély gondolatokat tanár és gyermek viszonyáról, a tanár felelősségéről, a jó tanár képességeiről, a dráma és a tanítás kapcsolatáról, illetve magáról a drámatanításról is - amiért összegyűltünk azon a ködös szombat reggelen." Az előadást beszélgetés követte, majd az idei évben megjelent, az Oktatási Hivatal által kiadott Dráma és színház tankönyveket mutatták be a szerzők. A könyvcsalád 10-14 éveseknek szóló kötete két részből épül fel: első részében (Játékok és gyakorlatok) tanórákra bontva találkozhatunk Nat 2020 szerint meghatározott készség- és képességfejlesztő, figyelemösszpontosító, együttműködésre serkentő vagy ritmusgyakorlatokkal, de megjelennek itt az évfolyamokhoz kapcsolódó olvasmányok feldolgozásai is (A Pál utcai fiúk, Toldi, Egri csillagok), valamint a néphagyomány izgalmas területe a Lucázáshoz és a farsanghoz kapcsolódóan. A második részben (Történet, dráma, színház) a Rómeó és Júlia című dráma kerül a középpontba egy analóg történet segítségével. Itt nemcsak a mű, de a hozzá kapcsolódó dráma- és színházelméleti, dráma- és színháztörténeti ismeretanyag is feldolgozásra kerül rengeteg aktivitásra serkentő, kreatív feladat segítségével és a fiatalok érdeklődésére számot tartó élénk vizualitással. A középiskolásoknak szóló könyv első sorban a dráma érettségi vizsgára készülőknek nyújt segítséget. Fejezetei (dráma- és színházelmélet, dráma- és színháztörténet, kitekintés, gyakorlatok) segítségével könnyedén áttekinthető formában, sok illusztrációval és fotóval segíti az elmélyedést a témában. A szerzői bemutatók után a dráma- és színházismeret-tanár szakos hallgatók saját példákkal, feldolgozás-ötletekkel színesítették a könyvekkel való ismerkedést.

Délután került sor a szak képzési és kimeneti követelményeinek és a VJTK saját tantervének bemutatására, a szakon tanuló hallgatókkal készült friss kutatás bemutatására, valamint a mentortanárokkal való beszélgetésre a további közös munkáról. A Drámatanári Mentorműhely a tudományterületre való kitekintéssel zárult – Trencsényi László, az MTA Pedagógiai Bizottság Drámapedagógiai Albizottsága elnökének vezetésével zajló beszélgetésen tudományos programokról, kutatásokról, doktori lehetőségekről hallhattak és beszélgethettek az érdeklődők.

A hideg ellenére meleg hangulatú, kellemes beszélgetésekre, találkozásokra, ismerkedésre is alkalmat adó rendezvényen közel hatvanan vettek részt, köztük a dráma- és színházismeret-tanári szak oktatói, hallgatói és a közoktatásban, valamint szakgimnáziumokban és alapfokú művészetoktatási intézményekben dolgozó drámatanárok Budapestről és vidékről egyaránt.

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt