A képzésért felelős oktatók: Dr. Bertók Gábor szakfelelős

PPKE: Dr. Major Balázs, Dr. Lókiné Kiss Szabó Eszter, Takáts Bendegúz

MNM NRI: Kreiter Eszter, Dr. Mesterházy Gábor, Dr. Stibrányi Máté, Balogh Árpád, Nagy László

Regisztrációs szám: FIR3-K2/180/4/2025

 

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: lelőhelydiagnosztikai és régészeti térinformatikai szakember

A szakirányú továbbképzés képzési területe: bölcsészettudomány képzési terület

A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 60

A felvétel feltétele: bármilyen BA vagy MA diploma bemutatása a képzés előfeltétele

Továbbá: szakmai önéletrajz + motivációs levél

A képzés célja: Tekintettel az élethosszig tartó tanulás lehetőségeinek biztosítására is, a képzés célja olyan speciális lelőhelyfelderítési, térinformatikai, geodéziai és geofizikai alapismeretek átadása, melynek birtokában a végzett szakemberek képesek lesznek a régészetben használható legújabb technológiák, technikák és programok használatára. Az itt végzett szakemberek képesek átlátni a nagyberuházások előkészítéséhez szükséges szakmai folyamatokat, megoldásfókuszú munkaerőként tudják segíteni bármely régészeti örökségvédelemmel foglalkozó intézményt.

 

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek:

Elsajátítja a roncsolásmentes régészeti kutatási és dokumentációs eljárások, valamint a főbb jelenleg használatos régészeti térinformatikai szoftverek és eljárások megfelelő ismeretanyagát. Ismeri a kulturális örökség elméletét, kezelésének jogi hátterét és főbb adminisztratív és pénzügyi vonatkozásait.

Ismeri a kulturális örökség védelmének alapvető technikáit, főbb nemzetközi gyakorlatait, valamint aktuális hazai szervezetrendszerét és rendelkezik az alapvető geodéziai, távérzékelési, geofizikai, térképészeti, informatikai és helymeghatározási ismeretekkel mind elméleti, mind gyakorlati téren.

Ismeri a főbb régészeti 3D eljárásokat és azokat a gyakorlatban is alkalmazni tudja, továbbá ismeri az ásatási dokumentációk készítésének módjait, a 3D dokumentáció készítésének módját és a térinformatikai feldolgozáshoz használt szoftvereket.

Elsajátítja a geofizikai vizsgálatokhoz szükséges alapvető matematikai ismereteket, illetve a vizsgálatok kiértékeléséhez szükséges erőtereket és hullámjelenségeket, a geodézia elméleti hátterét, továbbá ismeri a távérzékelés, térképészet és helymeghatározás elméleti alapjait, a fotogrammetriai eljárásokat, valamint az örökségvédelemmel és egyéb régészettel kapcsolatos jogszabályokat.

 

Szakmai kompetenciák:

Kompetens a fotogrammetriai eljárások használatában, a térképek, navigációs eszközök, légifotók használatának szükségességének felmérésében. Képes az adott terepi feladathoz leginkább megfelelő műszer kiválasztására, a terepen használható különféle eszközök kezelésére (GPS, GNSS, TS, talajradar, magnetométer). Régészeti célú légifelvételek készítésére, értelmezésére és feldolgozására, a geofizikai műszerekkel kapott adatok feldolgozására megfelelő ismeretekkel rendelkezik és képes felmérni a geofizikai eszközök használatának szükségességét. Képes régészeti célú adatbázis építésére és ismeri a Python és a Visual Basic script-nyelvek alapszintű felhasználásának módjait. Meg tudja szervezni az adott terepi kutatási programot, illetve a kapott adatok feldolgozására és kiértékelésére és a térinformatikai feldolgozáshoz szükséges szoftverek használatában kompetens. A régészeti örökségvédelem ügyviteli alapismereteiben, főbb jogi kérdéseiben és menedzsmentjében kompetens ismeretekkel rendelkezik.

 

Tanterv

A képzés tervezett kezdete: 2025. szeptember

A képzés díja: 200.000 Ft /félév

A képzés időtartama: 2 félév

A képzés helyszíne: Budapest

Jelentkezés módja: Jelentkezési lapon (az aktuális jelentkezési lap várhatóan májustól lesz elérhető)

  • Kitöltött jelentkezési lap
  • A Felvételi eljárási díjnak ( 9000 Ft)  befizetése történhet:
  • Diplomamásolat (angol nyelven is, ha van)

A fenti dokumentumokat a pályázati időszak alatt a szakiranyu@btk.ppke.hu e-mail címre küldjék el! A tárgyban kérjük megjelölni a jelentkező nevét és a választott képzést! Dokumentumok nélkül a jelentkezés érvénytelen!

 

További információ: szakiranyu@btk.ppke.hu

A képzés csak megfelelő számú jelentkező esetén indul, a 9000 Ft-os jelentkezési díjat nem áll módunkban visszatéríteni! A 30 főben maximalizált évfolyamlétszám miatt a jelentkezéseket a beérkezés időrendi sorrendjében fogadjuk el.

Hallgatói információk →