Hallgatói, oktatói és adminisztratív munkatársi kompetenciafejlesztő nap

2023. ápr. 21. 08:30

Szeretettel hívjuk a hallgatókat, az oktatókat és az adminisztratív munkatársakat a 2023. április 21-én, pénteken megrendezendő kompetenciafejlesztő napunkra!

Reggel 8.30-kor a Bartók Béla úton található Szent Imre kápolnába (1114 Budapest, Bartók Béla út 19.) várunk mindenkit szentmisére, amely zárása után kerül sor Dékán Úr köszöntő szavaira. Ez után 10.00-kor kezdődik a nap szakmai programja a Danubianum épületében.

Ezután négy idősávban párhuzamos előadásokat lesz lehetőségük hallgatni, amelyek rövid összefoglalóit alant, míg a kötelező regisztrációs ívet ide kattintva találják meg. Regisztrálni az egyetemi Microsoft bejelentkezéssel lehet (ugyanazon adatokkal, amelyeket a Teams eléréséhez használnak) A regisztráció határideje 2023. április 12. Részletes terembeosztással a regisztráció lezárulta után jelentkezünk.

Az ebédszünet alatt (11.45-12.45) frissítővel és filmvetítéssel várjunk vendégeinket (a Régészettudományi Intézet munkatársainak közreműködésével készült "Lovakon, nyergekben - A honfoglaló magyarok hadművészete" című ismeretterjesztő filmet fogjuk vetíteni)!

Első idősáv: 10.00-10.45
Minőségbiztosítás - Danubianum 502
Előadó: Dr. Birher Nándor Máté
Összefoglaló:
Mi a minőség? A hallgatói igényeknek való megfelelés?
Mi a minőségbiztosítás? Az előadás célja az, hogy bemutassa, milyen területeken kell az oktatóknak, munkatársaknak, hallgatóknak, külső érdekeltjeinknek még tudatosabban együttműködniük azért, hogy a Pázmány BTK még jobb hely legyen!

Tanterv felülvizsgálat tartalmi és technikai szempontjairól - Danubianum 007
Előadó: Ulakcsai Gábor, Hajdu Gábor
Összefoglaló:
Az 1/2023. sz. Dékáni Határozat kijelölte a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar alap- és mesterképzéseinek felülvizsgálati ütemtervét 2023. I. félévtől 2025. II. félévig. A szakok ütemterv szerinti beosztásáról és a felülvizsgálat menetéről, módszeréről szól majd a tájékoztatás.

Aktivizálás és motiválás a digitális oktatásban - Danubianum -107
Előadó: Szőke-Milinte Enikő
Összefoglaló:
A digitális oktatás előnyei közül két olyan sajátosságot érdemes megvizsgálni mint az aktivizálás és a motiválás. A felsőoktatásban alkalmazható tanuláselméleteket és a célcsoportot (Z generációs hallgatók) megvizsgálva rámutat az előadás az aktivizálás és a motiválás jelentőségére. Végezetül, néhány olyan módszert és alkalmazást mutat be, melyet eredményesen használhatnak az oktatók az előadásokon, szemináriumokon, gyakorlatokon.

Intézeti identitásépítés a közösségi médiában - Danubianum 518
Előadó: Radetzky András
Összefoglaló:
Az egyetem speciális szervezeti egységei, az intézetek és tanszékek hogyan tudják egységes, az egyetem arculatához illeszkedő identitásukat a tudománykommunikációval összhangban megjeleníteni a közösségi média csatornáin. Példákon keresztül gyakorlati javaslatok a tartalomgyártásra vonatkozóan.

Második idősáv: 11.00-11.45

Kockák és Gömbök - Danubianum 502
Előadó: Ádám Anikó, Major Balázs, Szakács Béla Zsolt, Vasáros Zsolt (BME), Zainkó Csaba (BME)
Összefoglaló:
Bemutatkoznak a BME és a PPKE BTK közös kutatási projektjei! A két Egyetem között működő inter- és multidiszciplináris projektek vezetői és résztvevői engednek számunkra betekintést alprogramjaik (felhasználói élmény, irodalom, régészet) működésébe és eddig elért eredményeibe.

Oktatói előmenetel - tudományos bizottsági és minőségbiztosítási szempontok - Danubianum 007
Előadó: Kőszeghy Miklós
Összefoglaló:
Az oktatói előmenetel folyamatának fontos állomása, hogy az illető tudományos munkásságát a Tudományos Bizottság megvizsgálja, mielőtt a javaslat a Kari Tanács elé kerül. Ennek szempontjait foglalja össze röviden az előadás.

Microsoft OneDrive - Danubianum 518
Előadó: Mandácskó Zoltán
Összefoglaló:
Dokumentumtárolás, felhasználás, megosztás. A felhőtárhelyek abban nyújtanak nagy segítséget a mindennapi munkánkban, hogy a dokumentumainkat bárhonnan, bármilyen eszközön el tudjuk érni. Emellett a szerkesztést végezhetjük egyedül, de akár valós időben többen is tudunk ugyanabban a dokumentumban dolgozni.

Lemorzsolódás, időgazdálkodás és tanulási stratégiák - Danubianum 412
Előadó: Tomku György
Összefoglaló:
A lemorzsolódás nagy kihívást jelent az egyetemek életében. Hatást gyakorol az intézményi rendszer működésére, nehéz dilemmákat képezve a hallgatók tanulmányi előmenetelét illetően. Az előadás során megvilágítjuk a lemorzsolódás okait és következményeit, megoldást keresve a sikeres előrehaladás érdekében. Rávilágítunk az időgazdálkodás és a tanulási stratégiák fontosságára, megismertetve praktikus eszközöket és módszereket. A kínált gyakorlati megközelítés reményeink szerint segíthet abban, hogy a hallgatók átvegyék az irányítást az idejük felett, a tananyag hatékony elsajátítása mellett.

A katolikus köznevelés útjai - Danubianum 406
Előadó: Barcsák Marianna (KPI)
Összefoglaló:
A katolikus köznevelési és szakképzés 1990-ben mindössze nyolc gimnáziumot jelentett, 2023-ban már 771 katolikus óvodában, iskolában kezdik imával a napot. Az előadás azt az utat mutatja be, ahogyan újjáépült a katolikus intézményrendszer, ahogyan felélesztette és egyben újragondolta hagyományait. Szó esik arról is, ma milyen kihívásokkal néz szembe a katolikus nevelés-oktatás, milyen lehetőségei vannak, és milyen helyet foglal el a magyar iskolarendszerben.

Harmadik idősáv: 12.45-13.30
Bemutatkoznak a kari folyóiratok - Danubianum 518
Előadó: Horváth Márton Gergely
Összefoglaló:
Bemutatkozik a PPKE BTK nyílt hozzáférésű folyóiratait közreadó ojs.ppke.hu weboldal, melyről öt kari folyóirat érhető el: az Axis vallás- és eszmetörténeti folyóirat, a Humán Innovációs Szemle, a Mester és Tanítvány, a Verbum, valamint az újonnan indított Pázmány Papers. A folyóiratok szakterületének és céljainak ismertetése mellett kitérünk az Open Journal Systems alapú folyóirat-honlapok működésére, a szerzői regisztrációra és a kéziratbeküldés, valamint a lektorálási folyamat technikai részleteire is.

WoS, Scopus és ami mögötte van - Idézettségi adatbázisok és az MTMT - Danubianum 007
Előadó: Dudás Anikó
Összefoglaló:
Web of Science, Scopus, idézettség. Kulcsszavak amelyek minden kutató számára fontosak, kezelésük a Magyar Tudományos Művek Tárában azonban talán nem annyira maguktól értetődőek. Az előadás bevezetést és segítséget kíván nyújtani abban, hogy az MTMT-be felvitt adatok még pontosabb képet adhassanak az oktatók, kutatók tudományos eredményeiről.

Microsoft Teams - Danubianum 412
Előadó: Mandácskó Zoltán
Összefoglaló:
Ez egy videós kollaborációs platform, se nem több, se nem kevesebb. A COVID alatt és azóta is számtalanszor bebizonyította a program a rátermettségét, stabilitását, hasznosságát. Mert azon túl, hogy az oktató és a hallgató virtuális térben itt tud találkozni egymással, ugyanúgy lehetőség van arra, hogy a munkatársat elérje a hallgató, kommunikáljon vele, dokumentumot cseréljen, egyeztessen. A cél az, hogy a kommunikáció minél gyorsabban és pontosabban menjen végbe.

Mentális egészség és pszichológiai kihívások az egyetemisták körében - Danubianum 502
Előadó: Tomku György
Összefoglaló:
A hallgatók mentális egészsége és jólléte kritikus kérdés a felsőoktatásban. Az egyetemi évek rendkívül meghatározóak, ez idő alatt számos változással, kihívással szembesülhetnek a fiatalok. A tartalmas időszakban nagy teret kaphat a tapasztalatszerzés és a személyiségfejlődés, ugyanakkor komoly pszichológiai nehézségek is felmerülhetnek. A legújabb kutatások eredményei alapján a közelmúltban riasztóan megnőtt a mentális egészségi problémákkal – többek között depresszióval, szorongással és stresszel – küzdő hallgatók száma. Mindezek egyaránt hatást gyakorolhatnak a diákok tanulmányi teljesítményére, társas kapcsolataira és jóllétére.
Karunk életpálya-tanácsadó pszichológusa bemutatja az életszakasz főbb jellegzetességeit, szót ejt a tanulók általános mentális állapotáról, valamint rámutat a fiatalok jóllétét támogató egyetemi környezet megteremtésének fontosságára, gyakorlati útmutatást nyújtva az oktatók és munkatársak számára a hallgatói mentális egészség elősegítéséhez és megőrzéséhez.

A közösség ereje - Danubianum 406
Előadó: Ft. Szili András
Összefoglaló:
A 21. században folyamatosan rohanunk, általában nincs időnk sem egymásra, sem magunkra, és Istenre sem. A felsőoktatási intézmények segítséget jelenthetnek, de csak akkor, ha az oktatás és a kutatás mellett a közösségek építését is szem előtt tartjuk.
Szili András atya előadása során sokéves tapasztalatát és a közösségszervezésben szerzett jó gyakorlatait osztja meg a szekcióba ellátogató oktatókkal és hallgatókkal. Az előadást ajánljuk mindazoknak, akik nyitottak az egyetem falain belül történő közösségépítésre és szívesen fogadnának ehhez néhány praktikát és bátorító szót.

Negyedik idősáv: 13.45-14.30
Bemutatkozik a TeenSTAR nemzetközi szexuálpedagógiai és személyiségfejlesztő program - Danubianum 406
Előadók: Sótonyiné Prevoz Cecília és Makovsky Király Zsuzsanna (Ergo)
Összefoglaló:

A TeenSTAR nemzetközi szexuálpedagógiai és személyiségfejlesztő program: fiataloknak tartunk foglalkozásokat a serdülőkor elején/során, hogy megértsék a bennük zajló testi és lelki változásokat, kérdéseket tehessenek fel és nyílt légkörben beszélgessünk meghatározó témákról, mint pl. testi-lelki változások, barátság, szerelem, internet hatásai, párkapcsolat, szexualitás.

A TeenSTAR kurzus célja, hogy a fiataloknak ismereteket és ezáltal dönteni tudást adjunk. Rávilágítunk – velük együtt, közösen – arra, hogy tetteiknek következményei vannak, fontos, hogy felelősséggel és tudatosan átgondolják: hogyan és mit tesznek, ez milyen hatással járhat későbbi életükre, valamint, hogy az önkontroll életünk fontos része. Hangsúlyozzuk, hogy mindnyájan egyediek és értékesek vagyunk.

Dékáni és dékánhelyettesi fórum - Danubianum 007
Összefoglaló:
A korábban megismert gyakorlathoz hasonlóan invitáljuk az egyetemi polgárokat és munkatársakat fórumunkra, ahol lehetőség lesz a Kar vezetőit kérdezni.

Protokoll gondolatok... - Danubianum 518
Előadó: Gáspár Ágnes
Összefoglaló: A nonverbális kommunikáció jelentősége a gyakorlatban a személyes és írásbeli kapcsolatfelvételeknél. A világi és egyházi területek. A különböző írásbeli eszközök tartalmi, formai követelményei és használatuk.

Publikációs stratégiák és tudományos közösségi hálózatok - Danubianum 502
Előadó: Demeter Márton (NKE)
Összefoglaló:
Az utóbbi évtizedekben egyre világosabb és kézzelfoghatóbb formában vált követelménnyé annak az évszázados bölcsességnek a belátása, hogy a tudomány természeténél fogva nemzetközi. Ma már - talán a matematikát és néhány bölcsészeti diszciplínát kivéve - nagyon ritka az önálló, egyszemélyes kutatás, és a legnagyobb hatású cikkek kutatócsoportokban íródnak, ezek nagy része pedig nemzetközi kutatócsoport. A nemzetköziesítés kívánalma megjelenik egyrészt az egyéni kutatói szinten, mint az előmenetel feltétele, másrészt az intézmények szintjén, például az egyetemi rangsorokban, mert a nemzetköziesítés ezeken a rangsorokon komoly tényező. A nemzetköziesítés szerves kapcsolatban áll a minőségi publikációkkal is, nem választható szét az akadémiai láthatóságtól. Előadásomban azokról a stratégiákról fogok beszélni, elméleti, empirikus és gyakorlati szempontból, melyek a nemzetköziesítés és a tudományos láthatóság növeléséhez hatékonyan járulnak hozzá.

Aventures. Ligeti György művének tanulságai a katedrán - Interaktív zenei óra - Danubianum 412
Előadó: Bali János
Összefoglaló:
Az idén száz éve született Ligeti György két 1966-os kompozíciója, az Aventures és Nouvelles aventures a színpadi éneklés és hangszerjáték új dimenzióit nyitotta meg. S a formák, hangok és színpadi történések figyelmes követése ötven év múltán is felszabadító élmény. De hogyan lehet ez hasznos egy zenével amúgy aktívan nem foglakozó, más területen alkotó-kutató egyetemi oktató számára? Ennek járunk utána – kalandra fel!

szechenyi-img-alt