Aki szerette az embereket

2015.08.17.

Szende Tamás 1940-ben született Budapesten. A II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban érettségizett, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett magyar, török és iranisztika szakokon. A Hamburgi Egyetem kutatói ösztöndíjasa volt 1963–64-ben. Egyetemi doktori fokozatát 1972-ben szerezte meg; 1975-ben a nyelvtudomány kandidátusa, 1991 pedig a nyelvtudomány doktora lett. Az MTA Nyelvtudományi Intézetében dolgozott 1967-től nyugdíjazásáig. 1995-ben az ő vezetésével jött létre a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán az Általános (későbbi nevén Elméleti) Nyelvészeti Tanszék, melynek 2005-ig professzora volt. Tevékenyen részt vett a nyelvtudományi doktori képzés megindításában is. Tagja volt a Kari Tanácsnak és más kari testületeknek. Tanítványai közül több nyelvész került ki, köztük jelenlegi és korábbi pázmányos kollégák is.

Tudományos munkásságának két súlypontja a fonetika és a nyelvhasználati zavarok területe volt. Komoly nemzetközi elismerést elsőként Hirschberg Jenővel közösen írott, angolul és németül megjelent könyve (Pathological cry, stridor and cough in infants) hozott számára, melynek témája, a csecsemők patológiás hangadása később is foglakoztatta; a könyv új, átdolgozott kiadása 2008-ban jelent meg Amerikában. Igen termékeny tudós volt, folyamatosan publikált magyarul, németül és angolul honi és nemzetközi fórumokon fonetikai, pragmatika, stilisztikai, beszédpatológiai és általános nyelvészeti témákban.

Szende Tamásban egy szakmailag kiváló, a legmagasabb mércékhez ragaszkodó, ugyanakkor szerény, barátságos, jó kedélyű és megértő kollégát ismerhettünk meg, akit kollégák és diákok egyaránt szerettek. A tanszék oktatóit és hallgatóit egyaránt közösséggé tudta szervezni figyelmességével és humorával. Hálásak lehetünk azért, hogy együtt dolgozhattunk vele.

Temetése szűk családi körben történik.

A Magyar Nyelvstratégiai Intézet "Aki szerette az embereket" címmel emlékkonferenciát rendez a néhány nappal ezelőtt elhunyt Dr. Szende Tamás nyelvészprofesszor, az MTA Nyelvtudományi Intézete nyugalmazott tudományos tanácsadója, a PPKE BTK nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanára, a Nyelvstratégiai Intézet külső tanácsadója tiszteletére.

Az emlékkonferencia helye: a Magyarság Háza, Budai Vár, 1014 Budapest, Szentháromság u. 6.
Ideje: 2015. augusztus 30. 14 óra.

Várjuk családját, hozzátartozóit, kollégáit, barátait, tisztelőit.

Az eseményen emlékbeszédet tartanak volt kollégái, legközelebbi barátai.

A részvételről visszajelzést kérünk a kapcsolat@manysi.hu e-mail címen vagy a +36 1 556 6141 titkársági telefonon.

Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia
Magyar Képzőmüvészeti Egyetem
Sophianum 111-112