Nyelvelmélet és dialektológia

2014.08.26.

A konferencia célja, hogy a nyelvi változatok elemzése terén hidat teremtsen az adatgyűjtésre, dokumentálásra, valamint a szerkezeti elemzésre összpontosító kutatások között.

A konferenciára olyan előadásokat várunk, melyek a magyar vagy más nyelv valamely területi (társadalmi, életkori) változatának egyes grammatikai: mondattani, morfológiai vagy fonológiai jelenségeit vizsgálják, a jelenségek mögötti nyelvi rendszer feltárására, annak valamilyen elméleti keretben való elemzésére törekedve. Lehetséges szempont a vizsgált jelenség különféle nyelvváltozatokban való megjelenési formáinak összevetése, a jelenség konstans (minden nyelvváltozatban azonos) és változó elemeinek elkülönítése, az eltérések szerkezeti különbségekre vagy szabályváltozatokra való visszavezetése. Tanulságos lehet a megfigyelt eltérések más grammatikaterületekre kiterjedő következményeinek vizsgálata.

A konferencián 30 perces előadások hangzanak el. Tervezzük a konferencia anyagának megjelentetését.

A konferenciára egyoldalas előadásvázlattal lehet jelentkezni. Jelentkezési határidő: 2014. szeptember 15. Az előadásvázlatokat a következő email-címre várjuk: nyelvelmelet@gmail.com

Piliscsaba, 2014. június 3.

É. Kiss Katalin
tanszékvezető