Az első Plantinga-kötet magyarul

2023.10.10.

Alvin Plantinga, a Notre Dame Egyetem emeritus professzora egyike a legfontosabb élő vallásfilozófusoknak. Ugyanakkor az analitikus vallásfilozófusok közül kiemelkedik abban, hogy életműve vallási tárgyú írásain túl is páratlanul széleskörű visszhangot váltott ki a filozófusok közt. Legutóbbi könyve, a bevezető stílusban megírt Knowledge and Christian Belief a szerző nagyszabású ismeretelméleti teóriáját adaptálja a kereszténység kérdéseire. Érveit azon tézis mellett sorakoztatja fel, miszerint a keresztény meggyőződés, illetve a keresztény hit – számos ateista és agnosztikus kritikájával ellentétben – igazolt és racionális lehet. Eközben olyan témákat érint, mint az Istenről való gondolkodás lehetősége, a tudás fogalma, a hit meghatározása és a hozzá kapcsolódó érzelmek jelentősége, az észlelési ismeretek státusza, a bibliakritika, valamint az egymást kizáró vallások és a világunkban tapasztalható rossz jelentette problémák. Ez a mű jelent most meg magyarul a Casparus kiadó gondozásában – a fordító tanszékünk óraadója, Paár Tamás. A magyar kiadást az Oxfordi Egyetem „New Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe" projektje, illetve a John Templeton Alapítvány támogatta. A magyar kiadás egy fordítói előszót is tartalmaz, amelyet a fordító a kötet szakmai lektorával, Békefi Bálinttal együtt jegyez, és amely kitér Plantinga jelentőségére, karrierjére és filozófiai szemléletére, a könyvben szerepelő fogalmak és fordításaik, valamint Plantinga episztemológiai koncepciójának bemutatására.

A kötet a kiadó honlapján.

A kötet első bemutatója tanszéki napunk keretei közt kerül megrendezésre 2023. október 11-én 15 órai kezdettel.

Ajánlások
„Ha igazán jelentős filozófus szeretnél lenni, semmiképpen se írd le világosan, mit is gondolsz." Hála Istennek, Plantinga nem fogadta meg a saját tanácsát, így a magyar olvasóközönség egy olyan jelentős filozófus könyvét veheti a kezébe, aki világosan ír. Teológusként a bibliakritikáról szóló fejezetet különösen hasznosnak tartom. Szívből ajánlom a könyvet hívőknek és nem hívőknek egyaránt. – Szabados Ádám PhD, teológus, a Divinity blog szerzője.

"Minden ember számára meghatározó jelentőséggel bír, hogy hisz-e Isten létezésében, vagy sem – és, mint tudjuk, e kérdés kapcsán mély nézetkülönbség van a filozófusok (és nem filozófusok) között. Plantinga e könyvében nem arra tesz kísérletet, hogy bebizonyítsa Isten létezését. Nem az a célja, hogy megcáfolja az ateisták és agnosztikusok nézeteit. Arra vállalkozik, hogy megmutassa: Isten létezésébe vetett hitünk racionális lehet akkor is, ha nincsenek kényszerítő erejű érveink. Akkor is kitarthatunk a hitünk igazsága mellett, ha olyanok nem értenek velünk egyet, akiket magunkkal intellektuálisan egyenrangúnak tekintünk". – Tőzsér János tudományos tanácsadó, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Filozófiai Intézet.