Filozófiai Teaház

2015.05.07.

A Filozófiai Teaház a PPKE BTK Keresztény Filozófiai Intézetének szakos rendezvénye, amely a korábbi szakesteket kívánja kiváltani. Az est középponti részét egy előre megadott témában folytatott rövid előadás, majd az azt követő kötetlen beszélgetés jelenti, a hallgatóság bevonásával. A rendezvény témája idén: szabadság és morális felelősség.

2015. május 7. 18.00
PPKE BTK Sophianum 204-es terem
Budapest, VIII. ker. Mikszáth Kálmán tér 1.

Meghívott vendégek:
Réz Anna (ELTE BTK adjunktus, Vétkek és választások. – A felelősség elméletei című kötet szerkesztője)
Bernáth László (ELTE BTK doktorandusz, egyetemünk volt hallgatója)

Ahogy a két fiú elsétált, Harris lassan felemelte a Lugert, és hátba lőtte Mayeskit, elevenítette fel a történteket Daniel. [...] Harris a dombról lefelé üldözte Bakert, egészen a kis völgyig, ahol négy lövéssel végzett vele.

Első ránézésre Harris „archetipikus jelölt" a hibáztatásra. Szívtelensége és elvetemültsége miatt morális felháborodás és gyűlölet tölti el a lelkünket. [...] De számít-e a reakcióink szempontjából, hogy miként vált ilyenné?

Harris 1953. január 15-én született, néhány órával azután, hogy az anyját hasba rúgták. Az apja alkoholista volt, akit kétszer is elítéltek azért, mert szexuálisan molesztálta a lányait. Rendszeresen verte gyerekeit (...), és gyakran okozott súlyos sérüléseket. Anyjuk szintén alkoholista lett, és számos alkalommal letartóztatták, egyszer bankrablás miatt. Valamennyi gyereküknek szörnyűséges gyermekkora volt. De még a Harris családban is (...) kivételesnek számított az a rettenetes bánásmód, amelynek Robert volt kitéve.

Részlet Gary Watson: Felelősség és a gonosz korlátai: változatok egy strawsoni témára. (ford. Veres Máté) In Réz Anna (szerk.): Vétkek és választások. – A felelősség elméletei. Gondolat Kiadói Kör, 2013. 265–304.

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
2024. dec.
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport