Francesco Petrarca nemcsak az első modern ember és az első humanista tudós volt, de állítólag az első turista is. Az első, aki felmászott egy hegyre, hogy a természet szépségében gyönyörködjön. Gyakorlatlan túrázó volt, kitaposott utak pedig nem voltak, így a fáradságos útkeresés hosszúra nyúlt, és egyfajta belső utazássá is vált, amelyről egy levélben számolt be barátjának.
Petrarca: Út a Mont Ventoux-ra
Bár a hegy lábánál egy pásztorra bízta minden felesleges holmiját, Szent Ágoston Vallomásait mégis magánál tartotta. Mikor felért, megcsodálta az eléje táruló látványt, majd találomra felütötte a könyvet, és a legnagyobb meglepetésére ezt olvasta: „Útra kelnek az emberek, hogy megcsodálják a hegycsúcsokat, a tenger dagadó hullámait, a szélesen hömpölygő folyókat, a végtelen óceánt, a csillagok pályáját, de magukra ügyet sem vetnek." Petrarca hirtelen megértette, hogy „az emberi lelket kell csodálni, mert az olyan nagy, hogy semmilyen más nagyság nem állja ki vele az összehasonlítást." A fenséges hegy egyszeriben eltörpült az emberi méltósággal szemben. Talán ez volt a reneszánsz ember születésének pillanata.
A Mons Ventosus (Monte Ventoso / Mont Ventoux), amelyet Petrarca 1336. április 26-án megmászott
Október 5-én Petrarca nyomába eredünk, és egész napos túrát teszünk a Pilisben. Természetesen útba ejtünk egy csúcsot is, hogy alkalmunk legyen beleolvasni a Vallomásokba. Hátha megint jó helyen nyílik ki.
A túra Szentendréről, a HÉV-állomás melletti autóbusz-pályaudvarról indul 10 órakor, és ugyanitt vagy a pomázi HÉV-állomáson sötétedéskor ér véget.
A táj, amelyet október ötödikén a hegyről láttunk
A túra pontos útvonala és hossza a haladási tempónktól függ. A tervezett útvonalvariánsok mind könnyűnek számítanak, profi túrafelszerelés nélkül, akár edzőcipőben is teljesíthetők.
Ha ötödikén komoly eső várható, akkor hatodikán próbálunk szerencsét. Az időjárási kilátásokat az esemény Facebook oldalán vitatjuk meg.
A Petrarca túrára a filozófia és az etika minden barátját, hallgatóját és tanárát szeretettel várjuk.