Szenior Egyetem a tavaszi félévben is

2022.01.06.

Előadó Dr. Szombath Attila, a Filozófia Tanszék habilitált egyetemi docense

A kurzus a halálról való gondolkodás különféle aspektusaiba kíván betekintést nyújtani. Ilyen először a metafizikai-ontológiai sík, ahol a kérdést úgy vethetjük föl, miként határozzák meg az összvalóság természetéről szóló különféle elméletek a halál mibenlétéről tett későbbi állításokat. Másodszor külön figyelmet érdemel az életbölcsesség-, később pedig egzisztenciális irodalom, amely jellemzően titokként hagyja meg azt, mit is jelent a halál, s inkább arra koncentrál, miképpen élhetünk méltó és autentikus életet ezzel a gyötrő titokkal szembenézve. Harmadszor a filozófia kezdeteitől meglévő halhatatlanság-érvek közül ismerünk meg néhányat, szemügyre véve ezeknek az érveléseknek erősebb és gyengébb pontjait is. Negyedszer egy olyan területre pillantunk be, amely (bizonyos fokig) az előbb említett érvek erősségétől függetlenül is megáll a lábán. Ez a metafizika és vallásfilozófia határmezsgyéjén mozgó teodicea-probléma, amely főképp a korán és nem vétkek következményeképp meghaltak sorsát kívánja az isteni jósággal vagy általában egy értelmes világrenddel összeegyeztetni. Végül ötödször és kitekintésképpen szóba kerülnek majd az utóbbi évtizedek azon empirikus kutatásai is, amelyek a klinikai halálból visszetértek beszámolói, illetve a halál biológiai folyamatának tanulmányozásán keresztül próbálnak fényt vetni a halál ősi rejtélyére.

Az előadások szerdai napokon 17 órakor kezdődnek. Az első előadás február 23-án lesz.

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
2024. dec.
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport