Kelet-ázsiai szakszemináriumok a 2018. tavaszi félévben

2018.01.26.

A PPKE–BCE Kelet-Ázsia tanulmányok mesterképzésének hallgatói a kötelezően választható szakszemináriumok keretében a 2018. tavaszi félévben az alábbi órákat vehetik fel:

I. Kommunista rendszerek, rendszerátalakulások és a globális válság hatása Kína példáján

Előadó: Csanádi Mária (DSc) MTA Közgazdaságtudományi Intézet

Neptunos megjelenése: BMNKT07200M Szakszeminárium - kelet-ázsiai társadalmak és kultúrák / BMNKT06800M Kelet-Ázsiai szakszeminárium 2.

Időpont: csütörtök 17:45-19:15 (Hor 106)

Mennyire hasonlóan működtek a kelet-európai rendszerek és kínai pártállam a múlt század ötvenes éveiben? Hogyan és miért változott meg a hatalmi szerkezet Magyarországon 1956-ban vagy Kínában 1957 és 1978, 1989 és 1992-között, majd 1992-től, és miért maradt változatlan például Romániában az összeomlásig vagy Észak-Koreában máig? Mik voltak e hatalmi szerkezetek közös vonásai és miért volt működtek mégis annyira eltérően? Ehhez elegendő magyarázatokat nyújtanak-e az egyedi ország-sajátosságok (nagyság, geopolitikai helyzet, kulturális hagyományok, gazdasági színvonal, stb.), vagy feltárható-e az eltéréseket befolyásoló hatalmi szerkezeti sajátosság? Tudnak-e ezek a rendszerek „tanulni", ebben mekkora szabadságuk van? Miért omlottak össze ezek a rendszerek? Miért nem omlott össze Kína, Vietnam, Észak-Korea? A hatalmi szerkezet eltéréseinek milyen következményei vannak az eltérő átalakulásra? Hogyan reagált Kína a globális válságra, ebben milyen szerepe volt a pártállamok általános vonásainak, a kínai hatalmi szerkezet specifikumainak és a kínai gazdasági átalakulás sajátosságainak?

II. Irodalom, kultúra, politika Kínában

Előadó: Csibra Zsuzsanna (PhD) PPKE BTK Kínai Tanszék

Neptunos megjelenése: BMNKT07400M Szakszeminárium - aktuális kérdések a kelet-ázsiai térségben

Időpont: csütörtök 12:30-14:00 (Sop 203)