NAGY, PROLETÁR, KULTURÁLIS – szemtanúk a kínai kulturális forradalomról

2016.05.03.
A következő PEACH rendezvényen olyan magyarokkal beszélgetünk, akik Kínában éltek a kulturális forradalom alatt.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoportja szeretettel meghív minden kedves érdeklődőt a következő PEACH pódiumbeszélgetésre, amelynek vendégei olyan magyar szakemberek, akik személyesen élték át az ötven éve kitört kínai „kulturális forradalom" eseményeit.

Az est témája: NAGY, PROLETÁR, KULTURÁLIS – szemtanúk a kínai kulturális forradalomról

Időpont: 2016. május 9. 18:00

Helyszín: PPKE BTK Sophianum, 1088 Budapest, Mikszáth Kálmán tér 1., 206-os terem

Ötven éve, 1966 májusában jelent meg Pekingben az a párthatározat, mely szerint ellenforradalmi revizionisták szivárogtak be a Kínai Kommunista Pártba, a kormányzatba és a kulturális élet különböző területeire, hogy az idő elérkeztével megdöntsék a proletárdiktatúrát, és helyére a burzsoázia diktatúráját állítsák – márpedig ezt minden eszközzel meg kell akadályozni. Ezzel kezdődött az a tíz éven át tartó eseménysorozat, amely „nagy proletár kulturális forradalom" néven vonult be a történelembe, bár az elemzők felhívják a figyelmet, hogy mindebből csak a „nagy" igaz. Kína a feje tetejére állt, a párt- és állami apparátus szétesett, a kínai kultúrát felbecsülhetetlen mértékű károk érték, az értelmiséget meghurcolták, egy egész fiatal nemzedéket vidékre száműztek. Mi történt valójában? Miért történt mindez? Hogyan látták az eseményeket azok a magyarok, akik éppen a felfordulás közepén dolgoztak Kínában? Milyen személyes élményeik vannak, mit éltek át ők és személyes ismerőseik? Mi történt a kínaiakkal? Melyek a kulturális forradalom máig érzékelhető hatásai? A következő PEACH rendezvényen ezekről a kérdésekről beszélgetünk vendégeinkkel, akik ott voltak a fél évszázaddal ezelőtti események sűrűjében – egy olyan időszakban, amikor mindössze egy maroknyi külföldi tartózkodhatott a forradalmi lázban égő Kínában.

A vendégek:

  • Baracs Dénes újságíró. 1969–1974 között az MTI pekingi tudósítója volt, később is többször járt Kínában, élményeiről több könyvet írt.
  • Józsa Sándor Kína-kutató, az ELTE BTK Kínai és Kelet-ázsiai Tanszékének nyugalmazott docense. Az 1950-es években a magyar ösztöndíjas diákok első csoportjával került ki Kínába, 1973–1976 között, a kulturális forradalom utolsó szakaszában a pekingi magyar nagykövetség tanácsosaként dolgozott.
  • Juhász Ottó diplomata, volt pekingi nagykövet. A kulturális forradalom első éveiben beosztott diplomataként szolgált a pekingi magyar nagykövetségen.
  • Kesselyák Péter kutató mérnök, hírközlési főtanácsos. 1964-65-ben műszaki-tudományos együttműködés résztvevője Kínában, megtapasztalva a kulturális forradalom előszelét.

Moderátor: Salát Gergely egyetemi docens, a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport szakmai igazgatója, a Kínai Tanszék vezetője.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/957254287723153/

Az eseményen kedvezménnyel megvásárolható lesz a Panta könyvsorozat modern Kelet-Ázsiához kötődő két könyve, A kínai alkotmány, illetve a Kínai álom – kínai valóság. Ezekről itt található bővebb információ:

http://www.typotex.hu/book/7829/salat_gergely_a_kinai_alkotmany

http://www.typotex.hu/book/7831/salat_gergely_kinai_alom_kinai_valosag

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt