Szuperhősnő vagy áldozat? - PEACH előadás

2018.09.14.
A japán és indiai képregények női szereplőiről/szerepeiről lesz szó a következő PEACH eseményen.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum szeretettel vár minden érdeklődőt a következő PEACH eseményen, amelynek témáját a japán és indiai képregényekben megjelenő női szerepek adják.

Cím: Szuperhősnő vagy áldozat? Női szerepek és szerepvállalások az ázsiai képregények lapjain

Előadók: Válóczi Róbert (kurátor), Oroszlány Balázs  (képregényíró, fordító), Ram Devineni (filmproducer, India)

Időpont: 2018. szeptember 21. péntek 17.00–19.00

Helyszín: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Sophianum (1088 Budapest, Mikszáth tér 1.) fszt. 315-ös terem

A Hopp Múzeum ISTEN|NŐ című kiállításának célja, hogy a hindú Istennő különböző megjelenési formáit az általuk betöltött női szerepek szerint mutassa be. Kiállított tárgyaink között a klasszikus művészet plasztikus alkotásai mellett helyenként kortárs képregények ejtik gondolkodóba a látogatót. Miért szerepeltetjük őket egymás mellett? Egyrészt, mert tematikailag egy csoportba tartoznak. Másrészt, mert egyik is, másik is egy-egy kiemelt női alakon, illetve az ővele megesett történeten keresztül örökít meg vagy éppen interpretál társadalmi normákat. De olyan is van, hogy a művész, és ebben az esetben már kizárólag a képregény készítőire gondolunk, súlyos társadalmi problémákra igyekeznek felhívni a figyelmünket, vagy irányt mutatva/reményt fakasztva: áldozatokból hősöket teremtenek.

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport két előadásból álló alkalomra invitálja az érdeklődőket szeptember 21-én. Míg Oroszlány Balázs előadása a nyugati és japán képregények összehasonlításán túl, a kifejezetten tinédzser lányoknak készül shojo mangák „nőképével" foglalkozik, addig Ram Devineni az első indiai szuperhősnőről, az indiai képregény társadalmi szerepvállalásáról és nemzetközi szinten hatalmas elismerést aratott projektje, a Priya's Shakti (Prijá ereje) születéséről mesél.

Program:

17.00–17.05 Bevezetés - Válóczi Róbert, az ISTEN|NŐ kiállítás kurátora bevezetője

17.05–17.50 Oroszlány Balázs (képregényíró, fordító): Versailles-től a masszázsszalonig (magyar nyelvű előadás)

„A háború utáni japán képregény női alkotói átformálták a képregény műfaját, ám az általuk létrehozott hősnők ennél is többet tettek: generációk számára definiálták a japán női énképet. Mi a jellegzetessége a japán leány- és női képregényeknek, és hogyan hatott a stílus a képregény nyugati vonalára?" Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ szeptember 21-én.

17.50–18.50 Ram Devineni (filmproducer): Priya's Shakti: India's First Female Comic Book Superhero (angol nyelvű előadás // the lecture will be held only in English language)

"Can comic book superheroes bring about change in the world? Learn about India's first female superhero who is a rape survivor, and how she is fighting against sexual violence while riding a flying tiger. The revolutionary character was named by UN Women as a 'gender equality champion,' and the was one of the first comic books to augmented reality to bring the pages to life."

A program ingyenes és nem regisztrációhoz kötött.

FB esemény: https://www.facebook.com/events/273895643227351/ 

Minen érdeklődőt szeretettel várunk!

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt