Egyetemisták készítettek riportfilmeket a vészkorszak túlélőiről

2014.06.12.

A Nyílt Társadalom Archívum (OSA) 2014-ben programsorozatot indított a magyar zsidók deportálása, a budapesti csillagos házak és a budapesti gettó történetének bemutatására. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának kommunikáció szakos hallgatói szemináriumi munkájuk során részt vettek ebben az emlékezetmunkában: személyes hangvételű, rövid életinterjúkat készítettek a vészkorszak, a háború túlélőivel.

A PPKE Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének tanárai irányításával megvalósult projekt során tizenöt perces riportfilmek születtek, amelyekben olyan emberek emlékeznek vissza, akik 1944-ben a csillagos házakban éltek.

A jezsuiták Párbeszéd Házának nagyterme megtelt az érdeklődőkkel. Lázár Kovács Ákos, a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet vezetője köszöntőjében elmondta: közös felelősségünk, hogy hangot adjunk annak a csendnek, amely a vészkorszak elszenvedőinek életére telepedett. Ezek a filmek nem mások, mint az ő néma sikolyukból szőtt kiáltások.

Sárközy Réka, a PPKE Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének témavezető tanára elmondta, azért is különösen fontos ezeknek a filmeknek a megszületése, mert nagyon kevés az ilyen jellegű emlékezetmunka.

Magyar-Ábel Ágnes témavezető hangsúlyozta, hogy egy ilyen méretű trauma feldolgozása az egész társadalom feladata. Azért is fontos, hogy a fiatalok megtudják, mi történt 1944-ben,  mert a mai közbeszédben jelen van a megbélyegzés, a kirekesztés.

A projekt során létrejött alkotások egyik különlegessége, hogy összekapcsolnak két generációt: a vészkorszakot átélt, zsidó származású időseket és a katolikus egyetem fiatal hallgatóit. Magyar-Ábel Ágnes szerkesztőségünk kérdésére elmondta, hogy a közös munka valóban bebizonyította, mennyire összeköti az embereket az emlékezés. Az egyetemista fiatalok először nem értették, miért lehet fontos számukra ez a téma. Voltak objektív válaszok: hetvenedik évforduló van, a közbeszédben is jelen van a téma, nem lehet megkerülni..., de ők valami mást, személyeset vártak. Amikor elkészültek a filmek, akkor már maguktól is tudták, miért fontos ez számukra. Bevonódtak az emlékezésbe, nekik már nem történelmi adatok ezek, hanem sokkal életszerűbb történetek, amelyekhez közük van. A riportalanyok személyes ismerőseikké, barátaikká váltak.

A fiatalok is segítették a visszaemlékezőket, olykor éppen azzal, hogy nem tudtak semmit a történelemről és naiv kérdéseket tettek fel. Magyar-Ábel Ágnes szerint a megkérdezettek szívesen beszéltek a történetükről, készségesen fogadták a felkérést. Kiderült, hogy könnyebben mesélnek az unokák generációjának, mert számukra ez a történet már olyan távolságban van, mintha egy régmúlt dologról beszélgetnének. Az emlékezés olykor megdöbbentő dolgokat tárt fel. A ki nem beszélt trauma generációkon keresztül öröklődik. Nem beszélnek róla, mert szeretnék elfelejteni, vagy nincs kivel megbeszélni, nem találják meg a beszélgetés módját, sokan pedig nem mernek beszélni róla. A filmek készítése során olyasmivel is szembesültek a riportalanyok, amiről nem gondolták korábban, hogy még bennük él.

A témavezető tanárok elmondták azt is, hogy a filmekben megszólaltatott idősek is nagyon megszerették az egyetemista fiatalokat, néha azóta is beszélgetnek telefonon, találkoznak egymással.

Az este során bemutatott riportfilmekben a túlélők elbeszélik, hogyan változtak meg a hétköznapjaik egyik napról a másikra, hogyan szakadt félbe többé-kevésbé kényelmes, polgári életük. Belvárosi lakásukban vagy pesti bérházak, az egykori csillagos házak folyosóján mesélnek a németek bejöveteléről, a sárga csillag viselésének elrendeléséről, a gettóról, a házakból való elhurcolásukról. Gyermekek, unokák és dédunokák is vallanak arról, hogyan hatott az életükre mindaz, ami szüleikkel, nagyszüleikkel történt 1944-ben.

Magyar Kurír
(tzs)

 

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt