Egyetemisták készítettek riportfilmeket a vészkorszak túlélőiről

2014.06.12.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatói riportfilmeket készítettek a csillagos házak egykori zsidó lakóival. A projektet Budapesten, a Párbeszéd Házában mutatták be június 10-én. A Magyar Kurír beszámolóját olvashatják.

A Nyílt Társadalom Archívum (OSA) 2014-ben programsorozatot indított a magyar zsidók deportálása, a budapesti csillagos házak és a budapesti gettó történetének bemutatására. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának kommunikáció szakos hallgatói szemináriumi munkájuk során részt vettek ebben az emlékezetmunkában: személyes hangvételű, rövid életinterjúkat készítettek a vészkorszak, a háború túlélőivel.

A PPKE Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének tanárai irányításával megvalósult projekt során tizenöt perces riportfilmek születtek, amelyekben olyan emberek emlékeznek vissza, akik 1944-ben a csillagos házakban éltek.

A jezsuiták Párbeszéd Házának nagyterme megtelt az érdeklődőkkel. Lázár Kovács Ákos, a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet vezetője köszöntőjében elmondta: közös felelősségünk, hogy hangot adjunk annak a csendnek, amely a vészkorszak elszenvedőinek életére telepedett. Ezek a filmek nem mások, mint az ő néma sikolyukból szőtt kiáltások.

Sárközy Réka, a PPKE Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének témavezető tanára elmondta, azért is különösen fontos ezeknek a filmeknek a megszületése, mert nagyon kevés az ilyen jellegű emlékezetmunka.

Magyar-Ábel Ágnes témavezető hangsúlyozta, hogy egy ilyen méretű trauma feldolgozása az egész társadalom feladata. Azért is fontos, hogy a fiatalok megtudják, mi történt 1944-ben,  mert a mai közbeszédben jelen van a megbélyegzés, a kirekesztés.

A projekt során létrejött alkotások egyik különlegessége, hogy összekapcsolnak két generációt: a vészkorszakot átélt, zsidó származású időseket és a katolikus egyetem fiatal hallgatóit. Magyar-Ábel Ágnes szerkesztőségünk kérdésére elmondta, hogy a közös munka valóban bebizonyította, mennyire összeköti az embereket az emlékezés. Az egyetemista fiatalok először nem értették, miért lehet fontos számukra ez a téma. Voltak objektív válaszok: hetvenedik évforduló van, a közbeszédben is jelen van a téma, nem lehet megkerülni..., de ők valami mást, személyeset vártak. Amikor elkészültek a filmek, akkor már maguktól is tudták, miért fontos ez számukra. Bevonódtak az emlékezésbe, nekik már nem történelmi adatok ezek, hanem sokkal életszerűbb történetek, amelyekhez közük van. A riportalanyok személyes ismerőseikké, barátaikká váltak.

A fiatalok is segítették a visszaemlékezőket, olykor éppen azzal, hogy nem tudtak semmit a történelemről és naiv kérdéseket tettek fel. Magyar-Ábel Ágnes szerint a megkérdezettek szívesen beszéltek a történetükről, készségesen fogadták a felkérést. Kiderült, hogy könnyebben mesélnek az unokák generációjának, mert számukra ez a történet már olyan távolságban van, mintha egy régmúlt dologról beszélgetnének. Az emlékezés olykor megdöbbentő dolgokat tárt fel. A ki nem beszélt trauma generációkon keresztül öröklődik. Nem beszélnek róla, mert szeretnék elfelejteni, vagy nincs kivel megbeszélni, nem találják meg a beszélgetés módját, sokan pedig nem mernek beszélni róla. A filmek készítése során olyasmivel is szembesültek a riportalanyok, amiről nem gondolták korábban, hogy még bennük él.

A témavezető tanárok elmondták azt is, hogy a filmekben megszólaltatott idősek is nagyon megszerették az egyetemista fiatalokat, néha azóta is beszélgetnek telefonon, találkoznak egymással.

Az este során bemutatott riportfilmekben a túlélők elbeszélik, hogyan változtak meg a hétköznapjaik egyik napról a másikra, hogyan szakadt félbe többé-kevésbé kényelmes, polgári életük. Belvárosi lakásukban vagy pesti bérházak, az egykori csillagos házak folyosóján mesélnek a németek bejöveteléről, a sárga csillag viselésének elrendeléséről, a gettóról, a házakból való elhurcolásukról. Gyermekek, unokák és dédunokák is vallanak arról, hogyan hatott az életükre mindaz, ami szüleikkel, nagyszüleikkel történt 1944-ben.

Magyar Kurír
(tzs)

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt