Kossuth-szónokverseny: hallgatóink jó szereplése immár hagyomány

2013.11.24.
Arany Ariella három díjat is nyert az idei versenyen: III. helyezett lett, valamint megkapta a közönségdíjat és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége által kiosztott Gulácsy Irén-emlékplakettet, amely a legjobb női szónoknak jár.

Tizenötödik alkalommal rendezték meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán az Országos Kossuth Lajos Szónokversenyt és Retorikai Konferenciát. Ezúttal is sok volt a vállalkozó szellemű fiatal, akik szónoki képességeiket igyekeztek megcsillogtatni a zsűri és egymás előtt.

A hagyományosan főiskolások és egyetemisták számára szervezett megmérettetésen közel ötven diák vett részt (köztük több gimnazista is). Kijelenthetjük, hogy országhatáron innen és túl egyaránt népszerű a retorika, hiszen nemcsak az anyaországból, de a környező országok magyar nyelvű intézményeiből is szép számmal érkeztek versenyzők.

November 8-án, a verseny első napján a kötelező témában előre elkészített és begyakorolt szövegművek hangzottak el („Hálózatok rabságában élünk-e?"). Egyértelmű végkövetkeztetés nem alakult ki a szónokok között a témában, ám a cél nem is ez volt. Mindenki legjobb tudása szerint, a rendelkezésére álló hat percben igyekezett meggyőzni a zsűrit saját igazáról. A szónoklatok változatosak voltak, bár a korszellemhez híven öt szónokból legalább négy foglalkozott a Facebook-jelenséggel. A második napon a rögtönzött beszédekre került sor. A versenyzőket három csoportba osztották, majd mindhárom csoport tagjai két téma közül választhattak. Ezután harminc perc állt rendelkezésre a beszédek megírására és memorizálására.

A zsűri a hagyományos helyezési sorrend megállapítása mellett – egyéb szervezetek felajánlásainak köszönhetően – számos különdíjat is kiosztott (például a legszebben beszélő, a legjobb szerkezetű beszédet elmondó, vagy a legjobb határon kívüli versenyzőnek járó elismerést).

A végső értékelés alapján a legjobban teljesítő szónok a Károli Gáspár Református Egyetemről érkező Juhász Pál Balázs volt, a második helyen a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karáról érkező Tóth Markó végzett, de a Pázmány Péter Katolikus Egyetem számára is termett jócskán babér, ugyanis Arany Ariella elsőéves kommunikáció- és médiatudomány mesterképzésben részt vevő hallgatónk (felkészítő tanára: Nemesi Attila László) a harmadik hely megszerzése mellett elnyerte a közönségdíjat és a legjobb női szónoknak járó, a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége által odaítélt Gulácsy Irén-emlékplakettet is. A részletes értékeléssel és a versenyzők rövid név szerinti bemutatkozásával egybekötött eredményhirdetést követően a rendezvényt a zsűri elnöke, Kiss Róbert Richard zárta be.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt