Élénkülő kapcsolatok a libanoni katolikus egyetemmel

2022.07.07.

Libanon és a közel-keleti térség a Pázmány BTK több intézete számára is kiemelt fontosságú. A Régészettudományi Intézet ebben a régióban számos régészeti koncesszióval rendelkezik, a Nemzetközi és Politikatudományi Intézet oktatóit pedig a régióban zajló politikai események érdeklik. A Francia Tanszék számára pedig az lehet vonzó, hogy Libanonban az arab mellett a francia a második hivatalos nyelv. Karunkon jelenleg több libanoni hallgató is tanul Stipendium Hungaricum ösztöndíjasként vagy a keresztény fiataloknak szóló ösztöndíjprogram keretében.

A Nemzetközi Osztály, meglátva a PPKE Jogi Kar és a Holy Spirit University of Kaslik (USEK) közötti, Erasmus+ Európán túli projektjében rejlő lehetőségeket, 2022 júniusában egyeztetést kezdeményezett. A Sophianumban szervezett találkozón részt vett Karunkról Beszédes József (Régészettudományi Intézet), Szigetvári Tamás (Nemzetközi és Politikatudományi Intézet), illetve az USEK részéről Pascal Damien (Dékán, Bölcsészettudományi Kar), Ghada Karam (Dékánhelyettes, Jog- és Politikatudományi Iskola), Gaby Akiki (Nemzetközi Osztály), Walid Hleihel (Felsőoktatási Kutatásokért Felelős Központ) és Faten Hage (Intézményi Hatékonyságért, illetve Közösségi Életért Felelős Központok).

A Nemzetközi Osztály által koordinált megbeszélések során világossá vált, hogy a két egyetem több szálon is kötődik egymáshoz: mindkét intézmény katolikus egyetem, amely évek óta tagja a FUCE-nak (Fédération des Universités Catholiques Européennes – Katolikus Egyetemek Európai Szövetsége), értékrendünk és küldetésnyilatkozatunk messzemenőkig egyezik egymással, sőt a hallgatói létszámot tekintve is hasonló méretű intézményekről van szó. Mivel a PPKE BTK régész oktatói közül néhányan már jártak is a libanoni katolikus egyetemen, hamar kiderült, hogy a megbeszélésen jelenlévőknek közös ismerőseik is akadnak.

Miután bemutatkoztak egymásnak az egyes intézetek, angol nyelvű képzéseik tantervét a vendégek rendelkezésére bocsátották, ezzel is megkönnyítve azt, hogy konkrét kapcsolódási pontokat találjanak közös kutatási projektekhez, képzésekhez.

Reméljük, hogy a kellemes hangulatban zajlott egyeztetés eredményeként a jövőben még szorosabb és eredményesebb kapcsolat alakul ki a PPKE és az USEK között, hozzájárulva mindkét katolikus felsőoktatási intézmény sikerességéhez és hírnevéhez.

A katolikus Holy Spirit University of Kaslikot a Libanoni Maronita Rend (OLM) alapította. Aki a keleti katolikus részegyház teológiáját és liturgiáját közelebbről meg szeretné ismerni, feltétlenül látogassa meg a libanoni egyetemet.

2024. máj.
Mit kell tudni a TDK előtt és után?
Danubianum 317
PPKE BTK HÖK x Piknik x Szemeszterzáró
Margitsziget, Doboz
XV. Magyar Ókortudományi Konferencia