Dr. Lukasz Wordliczek második előadása: Külpolitikával kapcsolatos lengyel közvélemény-kutatások

2014.09.27.

Lukasz Wordliczek, a krakkói Jagelló Egyetem Amerikanisztika Tanszékének professzora a külpolitikával kapcsolatos lengyel közvélemény-kutatásokról tartotta második előadását egyetemünkön 2014. szeptember 25-én.

Prezentációját a 2014 júniusában készült, a George C. Marshall Institute által végzett felmérésekre alapozta. Ezekből kiderült, hogy a lengyelek 60 százaléka úgy véli, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) elengedhetetlenül fontos az ország biztonságát és védelmét tekintve. Ez az arány nem meglepő, ha figyelembe vesszük azt, hogy a Lengyelországgal szomszédos Ukrajnában hónapok óta háborús állapotok uralkodnak.

A lengyel közvéleményt az Európai Unióval kapcsolatban is kérdezték. Az ország köztudottan egyike az európai integráció legfőbb támogatóinak, a lakosság véleménye szerint az EU-tagság egy nagyon pozitív dolog, hiszen az együttműködés fenntartja a békét, megerősíti a gazdaságokat és lehetővé teszi a szabad munkavállalást a schengeni határokon belül. Ugyanakkor a közvélemény-kutatásokból az is kiderült, hogy az országból a 2004-es EU csatlakozása óta, közel 2 millió lengyel fiatal vándorolt el más uniós tagállamokba.

Az előadásból azt is megtudhattuk, hogy hogyan vélekednek a lengyelek az Európai Unió tagállamairól. A legnépszerűbb nemzetek közé a csehek, szlovákok, angolok és a magyarok kerültek. Illetve az is kiderült, hogy az orosz-ukrán kérdésben, a lengyelek egyértelműen Kijev pártján állnak, míg Oroszország agresszív lépéseit elítélik.