EU Negotiation Moot versenygyőzelem

2013.05.15.

Erről kérdezem Diánát.

Kérlek mondd el, mi is az az EU Negotiation Moot!

Az EU Negotiation Moot egy non-profit szervezet, ami évente több tárgyalási szimulációs versenyt szervez felsőoktatási intézményekben tanuló hallgatók részére Magyarországon és külföldön egyaránt.

Miről szólt a verseny?

A verseny április 12-14-e között került megrendezésre Kolozsváron, melynek témája a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret volt.

A verseny két részből állt, szombaton zajlott le az Európai Unió Tanácsának költségvetési vitájának szimulálása, vasárnap pedig az Európai Parlamenté.

Hogyan zajlott a verseny?

Egyénileg kellett jelentkezni. A tanácsi napon úgy osztottak be minket a szervezők, hogy különböző városban lakók és más-más felsőoktatási intézménybe járó hallgatók kerüljenek egy csapatba.  Kisorsolták, hogy melyik országot fogjuk képviselni a költségvetési vitában. Két fiú csapattársammal Romániát képviseltük. A felkészülés során ki kellett dolgoznunk a tagállamunk tárgyalási stratégiáját, amelynek célkitűzéseit igyekeztünk érvényre juttatni a Tanács ülésén.

A tanácsi nap végén a zsűri -az elért pontszámok alapján- kihirdette az eredményeket. Csapatommal a harmadik helyezést értük el, emellet engem a zsűri különdíjban részesített.

Másnap a parlamenti szimuláció kezdete előtt megtudtam, hogy az Európai Néppárt frakciócsoportjához sorsoltak, ezután képviselőtársaim megválasztottak frakcióvezetőnek. A kiosztott frakcióérdekek szerint a Tanácsban kötött egyezséget igyekeztünk módosítani.

A parlamenti nap végén a zsűri kihirdette az eredményeket, ahol a két nap alatt nyújtott teljesítményt vették figyelembe.

Ennek alapján megnyertem a fődíjat, ami egy egyhónapos szakmai gyakorlat az Európai Parlamentben. Ha kedvezően alakulnak a feltételek, akkor Brüsszelben és Strasbourgban is betekinthetek a Parlament működésébe.

Kinek ajánlod?

Mindenkinek ajánlom, aki szeretne gyakorlati tudást, tárgyalási technikákat elsajátítani, és akinek van kedve és bátorsága kipróbálni magát, hogyan tud reagálni spontán kihívásokra. Ilyen készségekre az élet minden területén szükség lehet, ezért nem csak nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóknak ajánlom, hanem mindenkinek, aki fejlődni szeretne, vagy csak a jobbnál jobb szakmai gyakorlati helyekre, illetve a brüsszeli tanulmányútra pályázik.

Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia
Magyar Képzőmüvészeti Egyetem
Sophianum 111-112