Konferencia-felhívás

2016.03.01.

Konferencia-felhívás

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Távol-keleti Intézete a Pageo alapítvány támogatásával

Kulturális hagyomány a modern kelet-ázsiai államban

címmel konferenciát rendez.

Ma már evidencia, hogy a távol-keleti térség gazdasági és politikai súlya az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt. Kínát, Japánt, Indiát vagy Dél-Koreát ma a világ vezető nagyhatalmai között tartják számon, a térség államainak érdekérvényesítő képessége egyre jelentősebb. Szintén egyre fontosabb szereplői a világgazdaságnak és -politikának Kelet-, Dél-, Délkelet- és Közép-Ázsia kisebb államai. Miközben sokan a távol-keleti térséget egységes tömbként szemlélik, elmondható, hogy az itt található országok egymástól jelentősen különböző fejlődési utakat jártak be, nemcsak a második világháború utáni időszakban, hanem az elmúlt egy-két évtizedben is. Közös pont azonban, hogy az újjáalakuló, gazdaságilag és politikailag is átstrukturálódó hatalmas régió minden országában igen jelentős szerepe van a nemzeti hagyományok megőrzésének, fenntartásának s gyakran újrafogalmazásának.

A konferencia arra keresi a választ, hogy az egyes országok társadalmi, politikai, sőt bizonyos esetekben gazdasági életében milyen sajátos szerepe van a nemzeti kultúrának, illetve a nemzeti kultúra gondozásának? Hogyan játszik ez szerepet az identitás megteremtésében és alakításában, a „nemzetkonstrukcióban"? A történeti és kulturális hagyomány alapján az egyes országok hogyan határozzák meg szerepüket a térségben? Milyen példákat találunk a hagyományos kultúrára is épülő „puha erő" alkalmazására vagy az önálló történeti hagyomány újjáépítésére? Hogyan alakulnak a nem államalkotó népek, nemzeti kisebbségek kultúrateremtő törekvései? Milyen hagyományos elemek játszanak szerepet a térség folyamatosan zajló modernizációjában? Milyen lehetőségei vannak a nemzeti kultúráknak a globalizáció korában? Hogyan kezdték a modern piaci környezetben brandként használni a hagyományos kultúra egyes elemeit?

A konferencia időpontja: 2016. április 8-9.

Helyszíne: ELTE BTK, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4.

Regisztráció: Részvételi szándékát - előadása magyar és angol nyelvű absztraktjával együtt - 2016. március 8-ig szíveskedjék jelezni a szilagyi.zsolt@btk.mta.hu címen.

A konferencia nyelve magyar.

A konferencián nincs regisztrációs költség.