Konferenciafelhívás: Környezetkárosítás- és védelem Ázsiában

2017.12.15.
A környezeti problémákról, megoldásukról és politikai vetületeikről szól a következő PEACH konferencia.

Mesterséges természetesség – A környezet károsítása és védelme Ázsiában

Konferenciafelhívás

A környezet degradációja és a globális felmelegedés a világ legjelentősebb problémái közé tartoznak. Mindkét jelenség részben abban a szemléletben és gyakorlatban gyökerezik, amely a természeti erőforrások – gyakran előre nem látható következményekkel járó – kiaknázásával törekszik a fejlődés előmozdítására. A világgazdaság centrumának keletre tolódásával az ökológiai krízis Ázsiát is elérte, ráadásul az éghajlatváltozás és a szélsőségesebb időjárás és ezek társadalmi és gazdasági hatása különösen sújtja a kontinenst. A világ népessége 60 százalékának, továbbá a világ leggyorsabban bővülő középosztályainak otthont adó Ázsiában az emberről és a természetről szóló filozófiai viták hosszú múltra tekintenek vissza, és összefonódnak a környezet átalakításának sajátos gyakorlataival. Emellett a kapitalizmus, a szocializmus, a gyarmatosítás, a neoliberalizmus és az autoritarizmus rendszerei és ideológiái is áthatják és formálják a kontinens környezeti vitáit, gyakorlatait és politikáit.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport és az MTA BTK Néprajztudományi Intézet 2018 márciusában konferenciát rendez Ázsia jelenlegi környezeti problémáiról és környezetpolitikáiról. A konferencia a következő kérdésekre keresi a választ: Mik jelenleg Ázsia legfőbb környezeti problémái? Milyen érdekek vannak jelen az ázsiai környezetpolitikákban és kik képviselik őket? Hogyan birkóz(hat)nak meg az ázsiai társadalmak a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem kettős követelményeivel? Milyen szerepet játszanak az ázsiai vallások és filozófiák a környezeti vitákban? Hogyan reagáltak az emberek a múltban bekövetkezett jelentős környezeti változásokra, és milyen attitűdökkel várják a jövőt? Milyen hagyományai vannak az ember okozta környezeti problémák kezelésének? A háttérfolyamatok feltérképezésével a konferencia az ázsiai környezeti változások mélyebb megértését és esetleges közös megoldások kidolgozását törekszik elősegíteni. A konferenciára magyar Ázsia-kutatók, politikai, ökológiai és gazdasági szakértők, illetve ezen területekkel foglalkozó doktoranduszok és mesterhallgatók jelentkezését várjuk.

A konferencia
– időpontja: 2018. március 10. (szombat) egész nap
– helye: PPKE BTK Sophianum (1088 Budapest, Mikszáth tér 1.)
– nyelve: magyar

A konferenciára 20 perces előadásokat várunk, amelyeket 5 perces vita követ. A jelentkezéseket 2018. február 1-ig kérjük elküldeni Szakáli Máténak a szakali.mate89@gmail.com e-mail címre.
A jelentkezésnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
– az előadó neve
– az előadó titulusa és affiliációja
– az előadás címe
– az előadás 800–1000 leütés terjedelmű, magyar nyelvű absztraktja

A konferencia nyilvános. A hallgatói részvétel nem kötött regisztrációhoz. Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

Események

24.
2025. febr.
BTK
Eurasia Lectures
Danubianum
25.
2025. febr.
BTK
Trump és Ázsia
Danubianum 805
25.
2025. febr.
BTK
Erasmus+ Experience Night
Danubianum 114
25.
2025. febr.
BTK
PPKE BTK HÖK x Sportbisztró
SCORE! Sport Bar & Billiard
26.
2025. febr.
BTK
A Fraknói Centenárium lezárása
Központi Szeminárium
26.
2025. febr.
BTK
A magyar domonkos rendtartomány utolsó testületének európai kapcsolatrendszere a késő középkorban
Danubianum 309
További események
szechenyi-img-alt