Magyar politikai enciklopédia

2019.05.02.

Örömmel tesszük közzé a Magyar politikai enciklopédia nemrég megjelent kötetének hivatalos ismertetőjét. A büszkeségre az ad okot, hogy a kortárs magyar politikatudomány egyik alapművének elkészítésében tanszékünk több munkatársa is részt vett.

"A rendszerváltozás óta politikai vitáinkat gyakran meddővé teszi a fogalomhasználat átgondolatlansága és ellentmondásossága. Az értelmes közbeszéd lehetőségeit korlátozzák a marxizmustól öröklött, mindig is kérdéses nyelvi klisék. A Magyar politikai enciklopédia szerkesztői és több mint nyolcvan szerzője arra vállalkozott, hogy a hazai közéletben használatos fogalmakat megpróbálják sajátos történelmi tapasztalataink figyelembevételével, tágabb eszmetörténeti és mai érvénnyel meghatározni. Mivel politikai vitáink nemegyszer történeti események, jelenségek vagy személyek megítélése körül csúcsosodnak ki, ezeket a gyakran kényes, nehezen feldolgozható kérdéseket is igyekeztek a szerzők körültekintően taglalni. Az enciklopédia vizsgálja a magyar politikai életet érintő legtöbb kérdést, az abortusztól Arisztotelészen, Erdélyen, a fékek és ellensúlyok tételén, Hegelen, a konzervativizmuson, Kornis Gyulán, a korrupción, a liberalizmuson, Platónon át egészen a zsidó-keresztény hagyományig. Tudományos igénye, higgadt, konzervatív-szabadelvű szemlélete kivételes próbálkozássá teszi a magyar politikai gondolkodás történetében. Haszonnal forgathatják mindazok, akik a politika iránt érdeklődnek, középiskolás diákok és egyetemi hallgatók, tanárok, újságírók, jogászok, köztisztviselők, szaktudósok, üzletemberek, lelkészek és politikusok. A kötet a neves angol konzervatív gondolkodó, Roger Scruton előszavával és Orbán Viktor miniszterelnök ajánlásával jelenik meg."

Cím: Magyar Politikai Enciklopédia

Szerkesztette: Pásztor Péter

Kiadó: Mathias Corvinus Collegium - Tihanyi Alapítvány
Megjelenés: 2019. március 08.