Áprilisi zarándok- és tanulmányutunk, illetve hazalátogatásunk Csíksomlyóra

2015.04.23.
Április 23-28. között szentévi zarándoklat és tanulmányút keretében Csíksomlyóra látogattak a Premontrei Szent Norbert Gimnázium és Egyházzenei Szakközépiskola, a Gödöllői Kántorátus, a PPKE BTK és az LFZE Népzene Tanszék népi ének szakirányos diákjai.

„Vivé Jézus Anyját mind testével együtt,

Dicső Mennyországba, hogy vigadjon együtt..."1

Áprilisi zarándok- és tanulmányutunk, illetve hazalátogatásunk Csíksomlyóra

Bíró Bence

„Természettől fogva arra hajlik minden teremtett lény, még az oktalan állat is, hogy kellemes és hasznos dolgokban lelje kedvét, s hogy ezeket meg is kívánja."2 – kezdi Comenius A világ útvesztőjét és a szív paradicsomát. Szívből remélem, hogy korunk embere, akár ha oktalan állat is, hajlik a szép felé. Két buszra való társaságunk (a gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium és Egyházzenei Szakközépiskola, a Gödöllői Kántorátus, valamint a piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK és az LFZE–Zeneakadémia Népzene Tanszék népi ének szakirány diákjai, tanárai) eme jubileumi, szentévi zarándoklattal lehetőséget kapott, hogy felismervén a jót, s tőle megkülönböztetve a rosszat, életében döntést hozzon. Döntést arról, hogy hova kíván csatlakozni; ahogy ezt az 1377. évi Laurentius-krónika szerint az oroszok is megtették Vlagyimir kijevi nagyfejedelem vezetésével a X. században. Elmentek amarra – „nem jó az ő törvényük", elmentek emerre – „semmi szépséget nem találtunk". Elmentek görög földre, és azt jelentették haza: „Aki egyszer megízlelte az édeset, a keserűt nem kívánja többé. Nem maradhatunk tovább a pogányságban!"3

Április 23-án, csütörtökön indultunk Medgyesy S. Norbert tanár úr vezényletével. Utunk fontos megállója volt Nagyvárad, ahol már a két társaság közösen tudta köszönteni a Székesegyházban az égi király hívét, Szent László királyunkat és megtekinteni a Szent László-herma másolatát a gazdag kincstárral együtt, Kristófi János székesegyházi karnagy úr vezetésével. Csoportunkat Böcskei László nagyváradi püspök úr is köszöntötte. A váradi Kanonok sorról és a barokk Püspöki Palotától tovább indulva, szorított tempóban értünk Csíksomlyóra, ahol rögtön alvásba fogtunk. Útközben zeneakadémista népzenészeink vezetésével azoknak a tájaknak a népdalait énekeltük, amelyeken éppen áthaladtunk.

Pénteken, Szent György napján már nyugodalmasabb nap várt ránk. Reggel a Kegytemplomban helyi népénekekkel és imádságos lelkülettel köszöntöttük Babba Máriát és érintőztünk az idén 500 esztendős Kegyszobornál. Ezt követően a Boldog Özséb Színtársulat megkezdte véget nem érő próbáit Barta Árpád rendező úr vezetésével, miközben a nem szereplő kollégák Martí Tibor tanár úr vezetésével a Kis-Somlyó-hegyre (Salvator- és Szenvedő Jézus-kápolna, Hármashalom-oltár) és a somlyói nyeregbe látogattak el. Napunkat ekkor már nem csak alvással, hanem koccintással, éjszakába nyúló együttléttel, szórakozással töltöttük.

Szombaton az LFZE–Zeneakadémia Egyházzene Tanszéke is csatlakozott hozzánk a harmadik autóbusznyi emberrel. E napon Somlyó és Szereda szellemi kincstára nyílott meg előttünk. Délelőtt az 1980-ban, a Kegyszobor alatt megtalált Csíksomlyói (XVI. sz. eleje) és Kájoni Cantionalet (1676, 1719, 1805) foghattuk kezünkbe, lapozgathattuk a kéziratos Kájoni-Hymnariumot (1659–1677), a csíksomlyói iskoladrámák (1721–1785) kéziratgyűjteményét és Losteiner Leonárd erdélyi ferences rendtörténeti Chronologiáját 1776–1777-ből. Márk József ferences páter szemtanúként mesélte el a könyvek fellelésének (1980, 1985) történetét. Ezt követően Szeredába utaztunk, ahol a Mikó-várban berendezett Csíki Székely Múzeum kiállításait tekinthettük meg: a tárlókban életre kelt a helyi hagyományos élet, a 17. századi Mikó-vár és közelebbről láthattuk azt a felbecsülhetetlen értékű szakrális kincset, amelyet ott felhalmoztak. Délután a csíkszereda-csibai Szent Lőrinc-templomban megrendezett műhelykonferencián vettünk részt. Ezen a délutánon találkoztak a délelőtt megtekintett írott források az élő, elsősorban népzenei hagyománnyal. Geréd Vilmos karnagy úr (Gyulafehérvári Érseki Hittudományi Főiskola) népének-történeti, majd Németh István népzenegyűjtő, tanár úr (MTA BTK Zenetudományi Intézet) előadását hallgattuk meg – hangzó népzenei felvételekkel bőven illusztrálva. Havas Gyöngyvér kisasszony, hallgatótársunk a művészettörténész szemével ismertette a Csíksomlyói Kegyszoborról szóló tudnivalókat. Réger Ádám irodalomtörténész úr, PhD-hallgató a néhány órával korábban eredetiben megtekintett Kájoni Hymnarium felépítéséről osztotta meg legújabb kutatási eredményeit. Este a Kegytemplomban az új, Énekek Szent István király tiszteletére című könyvet és CD-t ismertette szerkesztője, Medgyesy S. Norbert. A könyvbemutatót a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszék népi ének szakos növendékei és végzett népdalénekesei illusztrálták. Államalapító Királyunk énekes dicséretébe mi is bekapcsolódtunk! A prezentációt a Gödöllői Kántorátus által énekelt polifon vesperás követte Kocsis Csaba karnagy úr vezetésével. Ahogy az orosz követek írták: „Szavakkal elmondani nem lehet... szépségét elfeledni sosem tudjuk."

Április 26-án, Húsvét negyedik vasárnapján letérdeltünk és sírtunk. Délelőtt 10 óra 30 perctől ünnepi szentmisét celebrált útitársunk, Balogh P. Piusz, gödöllői premontrei kormányzó perjel, egyházzenész, karnagy és zongoraművész. A záró áldást követően előbb a Gödöllői Kántorátus és az egyházzenészek középkori liturgikus játéka következett az angyali üdvözletről, majd Szűz Mária és Erzsébet találkozásáról. Ezt követően a mi, 250–270 éve soha el nem játszott, most hazavitt, Actio Szűz Mária mennybevételéről című, eredeti, XVIII. századi csíksomlyói misztériumjátékunk. A Boldog Özséb Színtársulat méltó és átélt játékától zengett a templom, és zengett a szívünk. Szomorúan szép volt Mária halála és csodálatos volt a valódi Napbaöltözött Asszony lábánál a darabban képe, karunk volt hallgatója, Kucséberné Farkas Mirtill tanárnő, aki immár családja körében érkezett az ősi kegyhelyre. Az előadást Muckenhaupt Erzsébet csíkszeredai könyvész-muzeológus, a kéziratok egyik megmentője is megcsodálta, a Duna TV felvételt készített róla. Később délután, azután egész este, végig hajnalig szólt a zene, szállt az énekszó a Kis-Somlyó-hegy alatt.

A hétfői, utolsó csíki napunkon nagyobb, egész napos kirándulást tettünk. Reggel a csíkdelnei templomot látogattuk meg, ahol az uralkodó Krisztus és az együttszenvedő Mária keresztjét, egy nemrég felújított fújtatós orgonát és a gótikus ívek alá szépen illő, 1675-ből való barokk szárnyasoltárt csodáltuk meg. Madéfalván a felújítás alatt álló, az 1764-es mészárlásra emlékező emlékmű előtt Brunczvik Tímea kisasszony, hallgatótársunk beszámolóját követően csoportképet készítettünk. Ebédidőre már a tusnádi Szent Anna-tónál voltunk, ahol Bedők Péter urammal meg is feredtünk, ezáltal is adózva Medgyesy tanár úr régi testneveléstanára, Hidi Ernő előtt. A jelenleg Kézdivásárhelyhez tartozó Kantán, a buszon, illetve a gelencei erődtemplom előtt a végig velünk utazó Kilián István professzor úr előadását hallgattuk a helyi iskoladrámákról és a kantai minorita iskola történetéről. Kézdivásárhely lesújtó állapota ellenében a magyar szívnek kárpótlás volt Gelence. A gyönyörűen fennmaradt, XIV. századi Szent László-, passió-, Alexandriai Szent Katalin- és Utolsó ítélet-freskóciklusok és a kazettás mennyezet (XVII. sz.) olyan csodát jelentenek, amelyek mindannyionkkal örökre eljöttek, velünk maradtak. A gelencei templomban – az épülettel egyidős és lelkületéhez illő – archaikus népi imádságok, népballadák és közösen zengett népénekek hangzottak el, a freskók tematikáját követve. Este ünnepélyes vacsorát ültünk, és utolsó éjszakára is szép mulatságot tettünk.

Kedd reggel elbúcsúztunk Babba Máriától, majd buszra ültünk és hátat mutattunk Somlyónak; akkor, amikor még legalább egy hetet kellett volna maradnunk. Az igazság az, hogy mi ott ki voltunk szakadva a valóságból, a való életből: egy múltbeli és mennyei (remélhető jövőbeli) álomban éltünk. És amikor az ember szép álomból ébred, nem akarja, hogy vége szakadjon. Visszafele úton megálltunk két órára Kolozsvárott, ahol lakik egy mészáros. A Szent Mihály-plébániatemplom, a híres Mátyás-szobor, a főtéri paloták és Hunyadink szülőházának megtekintése után pár türelmes és szerencsés ember Orbán Szabolcs atya, a Szent István királyról nevezett erdélyi ferences tartomány elöljárója vezetésével bejuthatott a ferences kolostor épületébe, ahol a refectoriumban – Kolozsvár legrégibb épületeként! – megtekinthette a legyezős gótikát. Töredelmesen megvallom, én Zágorhidi Czigány Bertalan urammal a Bulgakov Kávézóba jutottam el, de egy Üdvözlégyre még tiszteletünket tudtuk tenni a kolozsvári jezsuitáknál (piarista, ma egyetemi templom) őrzött, Füzesmikoláról származó, könnyező Mária-ikon előtt is. Fáradtan, de a Szentlélekkel túláradtan érkeztünk vissza a későesti órákban a székesfővárosba, majd egyetemi városunkba, Piliscsabára. Szeretnék köszönetet mondani Mészáros Rebeka kisasszonynak, Medgyesy S. Norbert és Barta Árpád uraknak azért a sok jóért, amit nekünk adtak. Az Isten áldása rajtuk és rajtunk! Emellett köszönjük a PPKE BTK HÖT anyagi segítségét is utazásunkhoz!

Összefoglalva tehát, utazásunk kettős koronája a BÖSZK által előadott misztériumjáték Mária mennybevételéről és a gödöllőiek Angyali Üdvözlete volt, amelyen az ékkövek a kegytemplomi közös vesperások és az alkalomra készült, 59 éneket tartalmazó Gemmata – Igazgyöngyök Csíksomlyó kincsestárából útikönyv voltak. Ezek nem másba, hanem a latin liturgia igazi formájába és a helyi szakrális néphagyomány legértékesebb történeti rétegébe engedtek számunkra betekintést, amely szépségében méltán vetekszik keleti párjával, amit Vlagyimir követei megtaláltak maguknak. S kérdi az ember magától, hogy mi a döntése: maradsz-e a keserűnél, vagy inkább az édes mézet kívánod? Maradsz-e a pogányságban, a kárhozatos tűzben, vagy eljössz az örök üdvösségre? Ezt a döntést mindenki magának hozza meg, magának választ utat hazafelé, a szív paradicsomába, és onnan a Paradicsomba. Csíksomlyóra hazaértünk, leborultunk Mennyei Anyánk lábaihoz, de a mi feladatunk és küldetésünk, hogy a lelkünkben otthon maradjunk. Magunk maradjunk.


Az eseményről az Élő egyház adása is beszámolt, ez itt tekinthető meg, Lengyel Péter képei itt és itt, Orbán Domonkos képei pedig itt találhatóak.

 

1 Kájoni Cantionale, 1676; Valaszta az Isten magának hiveket..., 17–18. vsz. Kiadta: DOMOKOS Pál Péter: „...édes Hazámnak akartam szolgálni..." Bp., 1979. Nr. 489. pag. 747.

2 Johannes Amos COMENIUS: A világ útvesztője és a szív paradicsoma. II. kiadás. Bibliaiskolák Közössége, Budapest, 1990.

3 A Laurentius-krónikában lejegyzett történetet Dr. Korzenszky Richárd OSB, tihanyi perjel említi a GOGOL Elmélkedéseinek magyar fordításának előszavában. Így az idézetek ebből a kiadásból származnak. Gogol, N. V.: Elmélkedések az isteni liturgiáról. Tihanyi Bencés Apátság, 2011.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt