„Híres Komárom be van véve"

2015.11.07.
A Történettudományi Intézet szervezésében, 38 fős csoportban utaztunk Komáromba 2015. november 7-én.

„Híres Komárom be van véve"

A Történettudományi Intézet szervezésében, 38 fős csoportban utaztunk Komáromba 2015. november 7-én. Első megállóhelyünk a dél-komáromi, koppánymonostori erődrendszer volt. Itt élvezetes és szakszerű tárlatvezetésen vettünk részt, ahol nem csak az 1850–1871 között kiépített, egyedülálló nagyságú erődről, hanem Komárom történelmi jelentőségéről is átfogó képet kaptunk. Különböző korok jelentős történelmi eseményeiben is fontos szerepet töltött be ez a terület, mint például a török hódoltság, a napóleoni háborúk, az 1848–1849-es szabadságharc, a világháborúk és a szovjet megszállás idején.

Az erőd bizonyos részeit máig sem újították fel, ezért a falakba ívódott monarchiás vagy éppen szovjet hangulat most is érezhető. A régi istállókban a vörös festék még mindig fog, ennek ellenére a mai napig használható és népszerű filmforgatási helyszín. Az idegenvezetés végén végiggyalogoltuk a kazamatákat is, ahonnan nyakig porosan távoztunk.

Ezek után az Erzsébet-hídon átkelve Révkomáromban a Lehár Ferenc-szobrot, a görög keleti templomot, a Jókai-szobrot és a Szent András-templomot kerestük fel, amely egykor a jezsuiták, majd a bencések kezelésében működött. A jelenlegi polgármester, Stubendek László egyházzenész-orgonista vezetésével körbejártuk a barokk templom belső terét és karzatát, amelynek termeiben céhtörténeti kiállítást láttunk, majd kis orgonakoncertben gyönyörködtünk. Külön érdekességként tanulmányozhattunk egy, az első bécsi döntés emlékét magánhordozó üvegablakot is az 1939-es Magyarország térképével. (Kár, hogy Maulbertsch freskói elpusztultak...)

A Főutcán a barokk Szentháromság- és egyben Mária megkoronázása-oszlopban gyönyörködtünk, amelyen az 1708-as járvány miatt a pestisszentek szobrait is szemügyre vettük. Ezek után a polgármester úr továbbkísért minket az Európa udvarba, ahol a történelmi Magyarország jelentős királyinak szobrait vehettük szemügyre. A tér érdekessége, hogy 45 különböző európai ország építészeti stílusát magán viselő építményekkel van körbezárva. A sötétedés ellenére még a Tiszti Kaszinó udvarát is végig jártuk, a sétánkat pedig a Városháza előtti Klapka-szobornál fejeztük be. Az egész napot végig kísérő népdalok a vacsorához is jó hangulatot adtak, a sztrapacska és a sör így még jobban esett. A kirándulás végére a fáradt és elázott csapatunk élményekkel gazdagon tért haza Budapestre.

Ezúton is szeretnénk megköszönni az Intézet jelenlévő munkatársainak, Újváry Zsuzsanna tanárnőnek, Őze Sándor, Kovács Bálint, Medgyesy S. Norbert, Mohay Gergely ésSzelke László tanár uraknak a szervezői munkát!

Erdélyi Noémi és Nagy Réka

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt