Barokk városaival, s ezernyi történelmi emlékhelyével különleges élményt rejteget a Dunántúl az odaérkezőnek, különösen a történelem iránt érdeklődőknek. Így nem csoda, hogy a húsz történelem szakos német, és tizenöt magyar hallgatóból álló csapatunk számára különleges élménynek számított az a dunántúli történelmi kirándulás, amely a tübingeni Eberhard Karls Universität és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködésével valósult meg 2015 márciusában, a PPKE BTK Újkori Történeti Tanszékének oktatója, Forgó András vezetésével. Első utunk Veszprém várába vezetett, ahol a Szent Mihály Székesegyházon kívül megnéztük a Gizella-kápolnát, valamint a híres középkori veszprémi püspök és diplomata, Vetési Albert sírját.
Ezt követően a Magyar Királyág második legrégebben alapított bencés monostora, Bakonybél felé folytattuk utunkat. A Szent Mauriciusz védelme alatt álló monostor ősi ajtaja előtt már várt minket Bán Izsák atya, aki tartalmas idegenvezetést követően a helyi szerzetesek saját készítésű likőrjével és csokoládéjával is megkínált minket.
Rövid zirci kitérő után esti szállást Szent Márton hegyének tövében, a Pannonhalmi Főapátság Szent Jakabról nevezett vendégházában kaptunk. Itt lehetőségünk nyílt a német hallgatótársakkal a finom pannonhalmi bor társaságában közelebbről megismerkedni.
Kirándulásunk második napjának délelőttjén ízelítőt kaptunk a Pannonhalmi Főapátság történetéből monostorlátogatás keretében. Nemcsak a nemrég felújított bazilikába, a díszes refektóriumukba, de még a híres könyvtárukba is betekinthettünk. Innen az I. András király sírját rejtő Tihanyba indultunk, és itt, a Balaton partján számtalan kellemes emlékkel fejeztük be dunántúli körutazásunkat.
Kanász Viktor