Pázmányos történelem MA szakos hallgatók szakmai órája Kecskeméten

2015.11.04.
2015. november 4-én a PPKE BTK történelem MA szakos hallgatói J. Újváry Zsuzsanna tanárnő szervezésében és vezetésével kihelyezett kutatás-módszertani órán vettek részt Kecskeméten.

„Boldog lehetsz immár Kecskemét,

Megkaptad a szultán ködmenyét."

2015. november 4-én a PPKE BTK történelem MA szakos hallgatók – J. Újváry Zsuzsanna tanárnő szervezésében és vezetésével – kihelyezett kutatás-módszertani órán vettek részt Kecskeméten, a Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítótermében megrendezett, „A beszélő köntös nyomában" c. kiállításon. A kiállítás kurátorai, Kriston Vízi József és Hajagos Csaba – egykori Pázmányos diák – egy rövid bevezetőt tartottak, hogy milyen célból rendezték meg a kiállítást, majd Hajagos Csaba módszeresen bemutatta egy múzeumi bemutató születését az alapgondolattól a megvalósulásig. Megtudtuk, hogy hogyan kell egy kiállítást berendezni, milyen nehézségekbe ütközik a szakember, amíg a tervből valóság lesz. A múzeum-pedagógus szakember is beavatott munkájának titkaiba.

Az előadások után megnéztük a kiállítást; sétánk közben gyakran volt olyan érzésünk, mintha a török kori Kecskeméten járnánk. A bejáratánál az a palánkfal fogadott minket, ami négyszáz éve körbevehette a várost. Itt pillantottuk meg először a szultán „ködmönjét", vagyis egy valódi, Isztanbulból érkezett kék selyemkaftánt is, ami a kiállítás központi eleme. Ezután teremről teremre haladva megismerkedhetünk a korszak tárgyi emlékeivel; Kecskemét fekvésével, a török kor gazdasági életével, a céhek és iparosok tevékenységével.

A mezőváros központi piacát hatalmas interaktív kivetítő-tábla mutatja be; itt érhető tetten leginkább a történelem, a régészet, a művészettörténelem, néprajz, művelődéstörténet interdiszciplinaritása és egymásra utaltsága. A piacon szinte hallhatóvá vált a kosarakkal fejükön siető asszonyok ruhájának suhogása, a kovácsok fújtatójának hangja... A városnak ez a számítógéppel szerkesztett interaktív makettje, amivel a látogató a település bármelyik részét megtekintheti, volt a legegyedibb a kiállításban. A kiállított öltözetek, a megjelenített hitélet vagy éppen a kor fegyverei – amelyek nemcsak a török katonáknak, hanem a cívispolgároknak és hajdúknak is elengedhetetlen használati eszközei voltak – és a frissen feltárt török és magyar ezüstpénzek, amely talán egy oszmán harcos zsoldmegtakarítása lehetett, mind-mind élet-közelbe hozzák a látogató előtt a kort.

A kiállítás érdekes és hasznos mindenki számára, aki meg akarja ismerni, hogyan nézett ki Kecskemét a török hódoltság korában, mitől „kecskemétiség" a „kecskeméti", és bepillantást nyerhet abba, hogy milyen lehetett az élet az oszmánok által megszállt országrészben.

Veszprémi András

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt