Két-két kötet bemutatójára került sor a Történelemtudományi Doktori Iskola és a Történettudományi Intézet szervezésében 2017. március 28-án, kedden, Piliscsabán. Mindkét szellemi műhely egy monográfiát és egy tanulmánykötetet adott a tudomány és az érdeklődő nagyközönség kezébe, a munkák időhatára az ókori Görögországtól a 20. század Közép-Európájáig tartó időt ölelik föl, szellemi horizontjuk pedig a filológiai igényű eszmetörténettől az egyháztörténeten át a politikatörténetig ível. A könyvek egy része hamarosan online is olvasható lesz.
Négyes könyvbemutatóra került sor 2017. március 28-án Piliscsabán a lazaristák kápolnájában. A helyszínválasztást az első kötet – „Evangelizare pauperibus misit me", Lazaristák Magyarországon – indokolta. A lazarista rend működésének, különösen magyarországi jelenlétének történetét bemutató tanulmánykötetet Csíky Balázs és Illés Pál Attila rendezte sajtó alá, kettejük közül azonban Csíky Balázs sajnos 2016-ban tragikusan fiatalon elhunyt. A kötetet méltató Fejérdy András egyháztörténész, a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa így foglalta össze a tizenöt tanulmányt. A lazaristák történetének három nagy korszakát járják körül, a kora újkori kezdetek (mint „régmúlt"), után az áttekintés a rend 1950 előtti magyarországi történetével folytatódik, míg az utolsó blokkot a szétszóratás éveinek ismertetése adja, miközben végig hangsúlyos a piliscsabai jelenlét érzékeltetése is. E tekintetben fölhívta a figyelmet Csíky Balázs munkájára, aki kifejezetten a piliscsabai, így az egyetemet napjainkban érintő rendtörténeti epizódra helyezte a hangsúlyt. Az itteni megtelepedést tárgyaló tanulmány nagy erénye, hogy forrásközlés, adattár és fotók is tartoznak hozzá – tette hozzá Fejérdy András.
A második kötet a Történelemtudományi Doktori Iskola segítségével most nyomtatásban is megjelent doktori disszertáció, Mohay Gergelynek a Polybiosról szóló monográfiája: Filozófiai koncepciók Polybios történetírásában. A kötetet Fröhlich Ida, a Történelemtudományi Doktori Iskola vezetője ismertette, kiemelve, hogy a szerző célja volt Polybios mellett Panaitios filozófiájának ismertetése is. A munka arra keresi a választ, hogy kimutatható-e párhuzam kettejük gondolkodásában etikai és politikai, valamint teológiai kérdésekben. Másképpen fogalmazva: fellelhetők-e a Panaitios által megújított sztoikus filozófia gondolatai Polybios művében.
Szintén a Történelemtudományi Doktori Iskola gondozásában jelent meg a konferenciakötetek sorozat Eszmetörténeti tanulmányok című kötete. A huszonhárom szerző tanulmányait Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője méltatta. A kötet koncepcióját ismertetve fölhívta a figyelmet arra, hogy a szerzők jelentős része a doktori dolgozatának – a kéziratok leadása óta esetleg megvédett disszertációjának – egy részét jelentették meg. Külön kiemelte Pál Zoltán munkáját, aki az Eötvös Kollégium Kádár-kori történetének egy szeletét vette górcső alá, hozzátéve, hogy a mai eseményen is több „főszereplő" személyesen érintett a tanulmány témájában, hiszen Eötvös kollégista volt Fröhlich Ida, Maciej Szymanowski, Pálfalvi Lajos és ő maga is.
Őze Sándor ezzel a zárógondolattal adta át a szót a negyedik kötet, Maciej Szymanowski történész, kultúrdiplomata Nemzeti értékek a csehszlovák, lengyel és magyar kommunista sajtópropagandában 1949–1953 című munkáját fordító Pálfalvi Lajosnak. A könyv magyar nyelvre ültetését vállaló Pálfalvi Lajos úgy értékelte: a monográfia nagy előnye, hogy a szerző sorra vette a magyar, cseh és lengyel pártlapokat, és szisztematikus feldolgozásának köszönhetően az olvasó képet nyerhet a kommunisták által propagált „nemzeti identitásról". Kiemelte a kötet közérthetőségét, a mai kor embere számára különösen is érdekes témát, valamint azt, hogy az összehasonlító elemzésnek köszönhetően a szerző hiánypótló munkát alkotott.
Az esemény zárszavában Őze Sándor elmondta: a Központi Alapok Programnak köszönhetően a digitálisan is megjelenő kötetek hamarosan online is elérhetők lesznek.
A könyvbemutatót kötetlen beszélgetés és koccintás zárta a Szent Lujza Házban.
„Evangelizare pauperibus misit me!" Lazaristák Magyarországon. Szerk.: † Csíky Balázs – Illés Pál Attila. Budapest–Piliscsaba, METEM–PPKE BTK, 2016. (Művelődéstörténeti Műhely, Rendtörténeti konferenciák 10.)
Mohay Gergely: Filozófiai koncepciók Polybios történetírásában. Budapest–Piliscsaba, PPKE BTK, 2016.
Eszmetörténeti tanulmányok. Dolgozatok a 2012. november 10-én, Piliscsabán rendezett konferencia előadásaiból. Szerk.: Bojtos Anita – Novotnik Ádám. Budapest–Piliscsaba,
PPKE BTK, 2016. (Doktoriskolai konferenciák 1.)
Maciej Szymanowski: Nemzeti értékek a csehszlovák, lengyel és magyar kommunista sajtópropagandában 1949–1953. Budapest–Piliscsaba, PPKE BTK, 2016.