Újabb könyvek a bölcsészkari sorozatokban

2017.04.03.
Négy kötettel bővült az Történelemtudományi Doktori Iskola és a Történettudományi Intézet kiadványainak száma

Két-két kötet bemutatójára került sor a Történelemtudományi Doktori Iskola és a Történettudományi Intézet szervezésében 2017. március 28-án, kedden, Piliscsabán. Mindkét szellemi műhely egy monográfiát és egy tanulmánykötetet adott a tudomány és az érdeklődő nagyközönség kezébe, a munkák időhatára az ókori Görögországtól a 20. század Közép-Európájáig tartó időt ölelik föl, szellemi horizontjuk pedig a filológiai igényű eszmetörténettől az egyháztörténeten át a politikatörténetig ível. A könyvek egy része hamarosan online is olvasható lesz.
Négyes könyvbemutatóra került sor 2017. március 28-án Piliscsabán a lazaristák kápolnájában. A helyszínválasztást az első kötet – „Evangelizare pauperibus misit me", Lazaristák Magyarországon – indokolta. A lazarista rend működésének, különösen magyarországi jelenlétének történetét bemutató tanulmánykötetet Csíky Balázs és Illés Pál Attila rendezte sajtó alá, kettejük közül azonban Csíky Balázs sajnos 2016-ban tragikusan fiatalon elhunyt. A kötetet méltató Fejérdy András egyháztörténész, a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa így foglalta össze a tizenöt tanulmányt. A lazaristák történetének három nagy korszakát járják körül, a kora újkori kezdetek (mint „régmúlt"), után az áttekintés a rend 1950 előtti magyarországi történetével folytatódik, míg az utolsó blokkot a szétszóratás éveinek ismertetése adja, miközben végig hangsúlyos a piliscsabai jelenlét érzékeltetése is. E tekintetben fölhívta a figyelmet Csíky Balázs munkájára, aki kifejezetten a piliscsabai, így az egyetemet napjainkban érintő rendtörténeti epizódra helyezte a hangsúlyt. Az itteni megtelepedést tárgyaló tanulmány nagy erénye, hogy forrásközlés, adattár és fotók is tartoznak hozzá – tette hozzá Fejérdy András.
A második kötet a Történelemtudományi Doktori Iskola segítségével most nyomtatásban is megjelent doktori disszertáció, Mohay Gergelynek a Polybiosról szóló monográfiája: Filozófiai koncepciók Polybios történetírásában. A kötetet Fröhlich Ida, a Történelemtudományi Doktori Iskola vezetője ismertette, kiemelve, hogy a szerző célja volt Polybios mellett Panaitios filozófiájának ismertetése is. A munka arra keresi a választ, hogy kimutatható-e párhuzam kettejük gondolkodásában etikai és politikai, valamint teológiai kérdésekben. Másképpen fogalmazva: fellelhetők-e a Panaitios által megújított sztoikus filozófia gondolatai Polybios művében.
Szintén a Történelemtudományi Doktori Iskola gondozásában jelent meg a konferenciakötetek sorozat Eszmetörténeti tanulmányok című kötete. A huszonhárom szerző tanulmányait Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője méltatta. A kötet koncepcióját ismertetve fölhívta a figyelmet arra, hogy a szerzők jelentős része a doktori dolgozatának – a kéziratok leadása óta esetleg megvédett disszertációjának – egy részét jelentették meg. Külön kiemelte Pál Zoltán munkáját, aki az Eötvös Kollégium Kádár-kori történetének egy szeletét vette górcső alá, hozzátéve, hogy a mai eseményen is több „főszereplő" személyesen érintett a tanulmány témájában, hiszen Eötvös kollégista volt Fröhlich Ida, Maciej Szymanowski, Pálfalvi Lajos és ő maga is.
Őze Sándor ezzel a zárógondolattal adta át a szót a negyedik kötet, Maciej Szymanowski történész, kultúrdiplomata Nemzeti értékek a csehszlovák, lengyel és magyar kommunista sajtópropagandában 1949–1953 című munkáját fordító Pálfalvi Lajosnak. A könyv magyar nyelvre ültetését vállaló Pálfalvi Lajos úgy értékelte: a monográfia nagy előnye, hogy a szerző sorra vette a magyar, cseh és lengyel pártlapokat, és szisztematikus feldolgozásának köszönhetően az olvasó képet nyerhet a kommunisták által propagált „nemzeti identitásról". Kiemelte a kötet közérthetőségét, a mai kor embere számára különösen is érdekes témát, valamint azt, hogy az összehasonlító elemzésnek köszönhetően a szerző hiánypótló munkát alkotott.
Az esemény zárszavában Őze Sándor elmondta: a Központi Alapok Programnak köszönhetően a digitálisan is megjelenő kötetek hamarosan online is elérhetők lesznek.
A könyvbemutatót kötetlen beszélgetés és koccintás zárta a Szent Lujza Házban.

„Evangelizare pauperibus misit me!" Lazaristák Magyarországon. Szerk.: † Csíky Balázs – Illés Pál Attila. Budapest–Piliscsaba, METEM–PPKE BTK, 2016. (Művelődéstörténeti Műhely, Rendtörténeti konferenciák 10.)
Mohay Gergely: Filozófiai koncepciók Polybios történetírásában. Budapest–Piliscsaba, PPKE BTK, 2016.
Eszmetörténeti tanulmányok. Dolgozatok a 2012. november 10-én, Piliscsabán rendezett konferencia előadásaiból. Szerk.: Bojtos Anita – Novotnik Ádám. Budapest–Piliscsaba,
PPKE BTK, 2016. (Doktoriskolai konferenciák 1.)
Maciej Szymanowski: Nemzeti értékek a csehszlovák, lengyel és magyar kommunista sajtópropagandában 1949–1953. Budapest–Piliscsaba, PPKE BTK, 2016.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt