Várna - a kereszténység védőpajzsa konferencia az Országházban

2019.05.13.
2019. április 25-én Várna a kereszténység védőpajzsa címmel konferenciát rendeztek a várnai csata 575. évfordulója alkalmából az Országház felsőházi üléstermében.

A konferencia rendezői a Bolgár Országos Önkormányzat, a Belváros-Lipótváros V. kerület Bolgár Önkormányzat és a Bolgár Szószóló, fővédnökei dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Mariyana Nikolova, Bulgária miniszterelnök-helyettese voltak.
A konferencián ünnepi köszöntőt mondott Mariyana Nikolova Bulgária miniszterelnök-helyettese, Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár és Varga Szimeon bolgár nemzetiségi szószóló.
Marijana Nikolova, Bulgária miniszterelnök-helyettese kiemelte: a konferencia kifejezi, hogy Bulgária és Magyarország „igyekszik megőrizni a kulturális identitását és hagyományait. A politikus megköszönte a magyar kormánynak, hogy mindent megtesz azért, hogy az itt élő bolgárok megőrizhessék identitásukat és ápolhassák nyelvüket. Felidézte: a várnai csata szimbóluma Bulgária és Magyarország évszázados kapcsolatának.

Marijana Nikolova Bulgária miniszterelnök-helyettese
1444-ben a török terjeszkedés ellen nemzetközi szövetség jött létre, amely céljául a Balkán-félsziget felszabadítását tűzte ki. November 10-én a Fekete-tenger parti Várnánál a mintegy háromszoros túlerőben lévő török sereg megsemmisítő győzelmet aratott a visszavonulás lehetőségétől elzárt keresztény had felett. A csatában életét vesztette a 20 éves Ulászló király, a pápai legátus és számos magyar zászlósúr, Hunyadi pedig menekülésre kényszerült. A későbbiekben a népek harcaként emlegetett csata az utolsó próbálkozás volt, hogy a Balkán-félszigeten megállítsák az oszmán birodalom terjeszkedését.
Jelképes, ahogy Magyarország, Bulgária, Erdély, Csehország, Havasföld, Bosznia és Lengyelország összefogtak, hogy közösen megvédjék a keresztény értékeket, a szabadságukat – tette hozzá Marijana Nikolova.
Varga Szimeon bolgár nemzetiségi szószóló elmondta, hogy idén novemberben Várnában kibővített Hunyadi-kiállítással kétnyelvű emléktábla-állítással ünneplik majd a magyar-bolgár együttműködést.
A konferencián Dr. Lomniczi Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának levezető elnöklése mellett több tudományos igényű előadást hallhattak a részvevők.
Prof. Hriszto Matanov, a Szófiai Ohridi Szent Kelemen Tudományegyetem Bizánc és Balkáni Népek Tanszékének vezetője „A kereszténység és az iszlám harca – 1444 a várnai keresztény hadjárat" címmel tartott előadást.
Marin Kosztov, a várnai emlékpark igazgatója sajnos a tervezettel szemben nem tudott részt venni, így a park történetével kapcsolatban küldött üzenetét felolvasták.
Prof. Őze Sándor történész a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történeti Intézetének vezetője a várnai csata történeti emlékezetéről szóló előadásában elmondta, hogy a történetírásban is kedvelt, s használt kép a várnai csatára való utalás. Változó korok, különböző politikai elképzelésekhez különböző nemzettudati önmeghatározásokat és geográfiai kultúrtörténeti modelleket csatolnak, és egyelőre sem a Hunyadiak, sem a balkáni népek összefogása sem a közép-európai szövetség, sem a várnai csata nem nyerte el méltó helyét a köztudatban. A konferencia azonban egy bíztató, új irányt mutat.

Prof. Őze Sándor intézetvezető, PPKE BTK Történelemtudományi Intézet
Dr. Diószegi György Antal művelődéskutató a kereszténység védőpajzsa eszményt megtestesítő magyar Hunyadi János egyetemes jelentőségéről beszélt. Kiemelte, hogy az európai keresztény világ, a Balkán minden nemzetének szabadsága és függetlensége megőrzése céljából szállt szembe Hunyadi János hadereje a török hódítókkal.
A konferencia végén záró gondolatokat mondott Gaal Gergely, a Mátyás Király Emlékév Tanácsadó Testület elnöke és dr. Muszev Dancso, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke.

A híradás a Magyar Kurír oldalán is olvasható: http://www.magyarkurir.hu/hirek/konferenciat-rendeztek-az-1444-es-varnai-csata-evforduloja-alkalmabol 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt