ZÁGRÁBI–MURAKÖZI–ZALAI TANSZÉKI KIRÁNDULÁS

2017.12.15.
2017. április 28–május 1.

2017. április 28-a és május 1-e között tartotta a PPKE BTK Történettudományi Intézet tanszéki kirándulását, melynek keretében egyetemünk részéről Ft. Dr. Fodor György prorektor, dékán, Dr. Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője és a zágrábi Horvát Katolikus Egyetem V4+ Együttműködési szerződést kötött egymással. A tanulmányi úton külföldi kollégák is részt vettek a varsói Katolikus Egyetemről (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), akik ugyancsak felvették a kapcsolatot a zágrábi egyetemmel.

Itt kezdődött az első programpontunk, ahol a helyi egyetem nagyon szívélyesen fogadta egész csapatunkat. A köszöntőket követően a Boldog Özséb Színtársulat (BÖSZK) egy részletet adott elő a legősibb kaj-horvát nyelvemlékből, amely egy 1626-ban lejegyzett devóciós Mária-passió; majd – ugyancsak a színkör tagjainak előadásában – egy horvát nyelvű Szent László-ének hangzott el a Cithara octochorda (Bécs, 1701) énekeskönyvből.

A szerződéskötést követően meglátogattuk a zágrábi székesegyházat, ahol tiszteletünket tettük a Szent István- és Szent László-ereklyék előtt, és a zágrábi Magyar Intézetben megtekintettük a Szent László-év kapcsán a Lovagkirályról szóló kiállítást. Másnap reggel utunkat észak felé fordítottuk és elzarándokoltunk Máriabisztricára, Horvátország legnagyobb zarándokhelyére.

Északnyugat-Horvátország és a magyar–horvát határrégió bejárása közben Lepoglava volt a következő állomásunk, ahol megnéztük a magyar történelem szempontjából is kiemelkedő jelentőségű, a 15. század elején alapított pálos kolostort, amely a török hódoltság idején, valamint a 18. századtól a horvátországi pálosok történetében központi szerepet játszott. Az államosítást követően az épület börtönként funkcionált, és itt raboskodott Alojzije Stepinac (1898–1960) zágrábi érsek is. Lepoglaván található a kolostor nagy mecénásának, Corvin Jánosnak szarkofágja is.

Zagorje, Felső-Horvátország utolsó állomása Varasd volt, ahol részletes műemléknéző túrát tettünk a belvárosban, és megcsodáltuk az Erdődyek reneszánsz várkastélyát:

Ezt követően érkeztünk meg Muraközbe, a Zrínyiek hazájába és a történelmi Zala vármegye területére. Csáktornya, a korábbi muraközi uradalom központjában a mai napig láthatók a dualizmus jegyei, amikor Csáktornya jelentős magyar lakossággal bírt. A városban megnéztük a helyi ferences templomot, majd pedig a Zrínyi-várat és az 1904-ben állított Zrínyi-emlékművet:

A második nap legutolsó állomásaként Stridóvárra látogattunk, ahol a legenda szerint Szent Jeromos született. Korábban pálosok működtek a helyi zarándoktemplomban:

Hosszú utunkat követően, április 29-én este megérkeztünk Lentibe, a szállásunkra. A harmadik napon a Muravidéket jártuk körül. Az alsólendvai misét követően megnéztük a lendvai várat és a kilátót, ahonnan megcsodálhattuk a Mura-völgyét, a környező országok hegyeit és a Zalai-dombságot.

A magyar–szlovén nyelvhatárt elhagyva Bántornyán (Turnišče), a 15. századi Szent László-freskóciklusokat ábrázoló templomban a BÖSZK énekelte a Szent László ünnepére szóló háromszólamú evangéliumot, és közösen zengtük az Áve, égi király híve-himnuszt és a szintén 15. századi Üdvözlégy, kegyes Szent László király kezdetű epikus nyelvemléket.

A Vend-vidéken buszozva elérkeztünk Nagytótlakra (Selo), ahol meglátogattuk a dombok között megbúvó Árpád-kori körtemplomot.

A délután folyamán az ugyancsak középkori, veleméri Szentháromság-templom szépségében, benne Aquila János 1377–1378-ban készített freskóiban gyönyörködtünk. Ezáltal a résztvevők számára egyértelművé vált, hogy a muravidéki régió a határmentiség ellenére is nagymértékben bővelkedik kulturális értékekben.

A zalai Szentgyörgyvölgyön megtekintettük a legnyugatabbra fekvő kazettás mennyezetű református templomot, majd pedig a szálláson kvíz következett a meglátogatott helyszínekről és az elhangzott előadásokból.

Az utolsó napon, május 1-jén Csömödéren keresztül jutottunk el a magyar „Maginot-vonalhoz" ahol a hidegháború idején épült bunkereket jártuk végig:

Ezt követően a zalai aprófalvak zárt világát láthattuk, ahol a nagyfokú elvándorlás miatt lassacskán a természet visszafoglalja a völgyekben megbúvó kistelepüléseket.

A 16–17. században helyi jelentőségű várral rendelkező Kányaváron és Bázakerettyén, a magyar olajipar bölcsőjén haladtunk át, mielőtt megérkeztünk Söjtörre, Deák Ferenc szülőházához, ahol megtekintettük az életéről szóló kiállítást.

A tanszéki út legutolsó állomása Zalaegerszeg volt, ahol megtekintettük a Mindszenty József által Boldog IV. Károly osztrák császár és magyar király tiszteletére építetett ferences templomot. A templom mellett található Mindszenty-kertben emlékeztünk meg Magyarország utolsó hercegprímásáról.

Tanulmányi utunk azt a célt szolgálta, hogy rátaláljunk az elfeledett Mura-menti régió kulturális értékire, mely ugyan három országban helyezkedik el, mégis a közös vallásnak és történelemnek köszönhetően elválaszthatatlan egymástól.


Bedők Péter és Biró Bence, az utazás szervezői

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt