Czédly Piroska

2024.04.17.

2016 óta hallgatója a Pázmány Szenior Egyetemnek, vele készített interjúnkat itt olvashatják.

2016 óta hallgatója a Pázmány Szenior Egyetemnek, vele készített interjúnkat itt olvashatják.

Matematikus végzettséggel, főleg informatikai területen dolgoztam, mint szervező és programtervező, így átélve a 70-es és 80-as évek informatikai életének kezdeteit is, amit nem lehet összehasonlítani a mai informatikai színvonallal, de úgy gondolom, a korosztályunk rakta le azokat az alapokat, ami lehetőséget adott a tovább fejlesztésre.

Nyugdíjazás után örültem a hirtelen kapott sok szabad időnek, próbálom minél több értékkel és értelmesen kitölteni ezeket a napokat. A családi teendők mellett így bőven jut idő főleg olvasásra, utazásra, előadásokon és kurzusokon való részvételre.  

Korábban is jártam ismeretterjesztő előadásokra, főleg a TIT Szabadegyetem szervezésében és a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán szervezett szenior kurzusokra, de egyéb szervezetek történelmi témájú előadásaira is.

Mióta vesz részt a PSZE kurzusain?

2016 ősze óta

Hogyan találkozott a PSZE-vel és miért választotta?

Volt kolleganőm, Keömley Nóra ajánlotta, aki a kezdetektől részt vett a kurzusokon. Elküldte nekem az akkori témát, amit érdekesnek találtam, mert korábban a TIT Szabadegyetem szervezésében hasonló témájú előadásokon már részt vettem. Sajnos Ő már nincs közöttünk, sok hálával tartozom, hogy ezt megismertette velem.   

A PSZE keretében mely tudományág kurzusain vesz/vett részt?

Történelem, művészettörténet, interdiszciplináris és irodalom.

A fenti kurzusokon érintett tudományterületek a tartós érdeklődési körébe tartoznak, vagy az utóbbi időben figyelt fel rájuk?

Mint magánember régóta kedvelem és próbálom alaposabban megismerni az érintett témákat, habár korábbi foglalkozásommal nem voltak kapcsolatban.  

Ki tud-e emelni néhány előadás-témát vagy előadót, amelyek/akik különösen emlékezetesek voltak?

Különösen emlékezetesek voltak a Szentföld történetei, évszázadainak bemutatása, az Árpád kori dokumentumok és források bemutatása, a magyar őstörténettel kapcsolatos legújabb régészeti kutatások ismertetése, a Mediterráneum korszakait bemutató előadássorozat, a felvidéki építészet és a budavári királyi palota évszázadainak ismertetése. 

Mit jelent Önnek idősebb korában a tanulás, a magas szintű, rendszerezett ismeretszerzés?

Matematika szakon végeztem, így nem igen volt humán tantárgyunk, ezért főleg a történelmi és művészettörténeti előadások hiányoztak, még úgyis, hogy az előző rendszerben sok történést más felfogás szerint ismertettek. Ezért szeretném összerakni és kiegészíteni a történelmi ismereteket. Fontos a művészettörténeti ismeretek bővítése is, mert a szépségen kívül összekapcsolja az adott kor kultúráját a történelmével is.

Fontos-e Önnek, hogy kortárs közösségben művelődhet?

Inkább érdekesnek találom, hogy különböző végzettségű és érdeklődési körűek találkoznak egy adott témájú kurzuson, és még ebben a korban is rácsodálkoznak, rácsodálkozunk dolgokra. Néhányan érdekes hozzászólásokkal és kérdésekkel zárják az előadásokat.

Milyen képe alakult ki a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, - közelebb került-e Önhöz a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karunk?

A nagyon sokszínű, sok érdeklődési kört érintő meghirdetett kurzusokat alapos tudással és közvetlenséggel adják át a résztvevőknek.

Ajánlotta már ismerőseinek, barátainak a PSZE programjait? Bíztatná a környezetében élő fiatalokat, hogy a mi egyetemünkre jelentkezzenek?

Sok ismerősnek ajánlottam, néhányuk jelentkezett is és jelenleg is részt vesznek a kurzusokon, de családi okok miatt online módon.

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt