1. évad – 2021/22
A SOROZATOK VILÁGA

 

 

1. Mire tanítanak a szuperhősök

Előadó: Dr. Szőke-Milinte Enikő

A képregényfilmek szuperhősei nemcsak szórakoztatnak, hanem személyiségfejlődési mintákat is kínálnak. Az előadás azt vizsgálja, hogyan válnak ezek a figurák példaképpé, és milyen jellemformáló szerepet tölthetnek be a fiatalok életében.

 

 

 

2. Mese habbal – A sorozatok szerepe a tömegmédiában

Előadó: Dr. habil. Kárpáti György

Hogyan formálta át a sorozatfogyasztást a streaming forradalma? Az előadás bemutatja a sorozatok történeti fejlődését és jövőjét, miközben betekintést nyújt a tömegmédiában betöltött szerepükbe.

 

 

 

3. The Witcher/Vaják – Lengyel regényből amerikai sorozat

Előadó: Dr. Németh Orsolya

Mit jelent egy közép-európai mitológián alapuló történetet hollywoodi formába önteni? A Vaják példáján keresztül vizsgálhatjuk az adaptáció kihívásait, a szörnyek és hősök szimbolikáját, valamint a szláv kulturális örökség filmes megjelenését.

 

 

 

4. Műfajok, toposzok, hőstípusok a sorozatokban – Az Esernyő Akadémia

Előadók: Dr. Földváry Kinga, Dr. Limpár Ildikó

Az Esernyő Akadémia nemcsak szuperhősös látványvilág, hanem komoly kérdések játékos feldolgozása is. Az előadás bemutatja, hogyan keveredik a képregényes hagyomány a műfaji hibriditással, és milyen hőstípusokat kínál a modern nézőknek.

 

 

 

5. Pajkaszegi politika – Politikai szatíra a XXI. századi Magyarországon

Előadó: Dr. Botos Máté

A politikai szatíra tükröt tart a mindennapok történései elé – „Pajkaszeg” világán keresztül. Az előadás feltárja, hogyan jelenik meg a politikai kommunikáció paródiája, és milyen társadalomkritikai erő rejlik a humor mögött.

 

 

 

6. Középkori környezet – modern filmtrükkök – A Trónok harca és a Vikingek képi világa

Előadó: Dr. habil. Szakács Béla Zsolt

Mennyire valóságosak a fantasy sorozatok díszletei? Az előadás bemutatja, hogyan épül fel a középkori hangulat modern technikával, és milyen történelmi ihletésű építészeti elemeket találunk a Trónok harcában és a Vikingekben.

 

 

 

7. Korai germánok és vikingek a filmvásznon

Előadók: Dr. Kiss P. Attila és Dr. Katona Csete

Hősök vagy barbárok? Az előadás feltérképezi a germán és viking kultúrák filmes ábrázolását, történelmi alapjait és mítoszteremtő erejét, különös figyelemmel a csaták, tárgyi emlékek és karakterek hitelességére.

 

 

 

 

8. Ezek a mai fiatalok!

Előadó: Dr. Pillók Péter

Miben mások a mai fiatalok, mint a korábbi generációk? Az előadás generációkutatási alapokra építve elemzi az ifjúság alakulását 1968-tól napjainkig, és választ keres arra, milyen értékek és életstílusok jellemzik a Z- és Alfa-generációt.