3. évad – 2023/24
A BÉKE MEGKÖZELÍTÉSEI

 

 

1. A kommunikáció a társadalmi béke szolgálatában – Avagy hogy kerül cement a kommunikációba?

Előadó: Dr. Radetzky András

A béke nem csak politikai, hanem kommunikációs kérdés is. Az előadás arra világít rá, hogyan működik a kommunikáció személyes, szervezeti és társadalmi szinten mint „összetartó erő”, és milyen szerepet játszik az asszertivitás, a médiaetika vagy a PR a békés együttélés fenntartásában.

 

 

 

2. United For Peace – Békefenntartás a nemzetközi jogban

Előadó: Dr. Kiss Amarilla

Hogyan próbálja a világ fenntartani a békét a nemzetközi jog eszközeivel? Az előadás bemutatja az ENSZ kollektív biztonsági rendszerét, a békefenntartás múltját, jelenlegi gyakorlatát és jövőbeni kihívásait.

 

 

 

3. A modern diplomácia kezdetei – koraújkori békekötések

Előadó: Dr. Guitman Barnabás

A diplomáciai gondolkodás és békekötés nem a 20. század találmánya. Az előadás a koraújkorba kalauzol, ahol a német-római császár, a Szentszék és az állandó követségek szerepe új utakat nyitott a konfliktusok kezelésében és a béke megteremtésében.

 

 

 

4. Békeszerzés – vita-rendezés, párbeszéd

Előadó: Dr. Villám Péter

A béke nem csupán a háború hiánya, hanem kulturális és filozófiai igény. Az előadás klasszikus gondolkodók – Clausewitz, Szent Ágoston, Kant – nyomán tárgyalja a béketeremtés lehetőségeit, a kiengesztelődés szükségességét, és a nemzetközi vitarendezés jogi és etikai vonatkozásait.

 

 

 

5. Belső és külső békénk megteremtése – Érzelmek szerepe a viselkedésben

Előadó: Beller Barnabás

A békét nemcsak kívül, hanem belül is el kell érnünk. Ez az előadás az érzelmek agyi és viselkedési hátterét tárja fel, megmutatva, hogyan segíthetik az érzelmeink – ha jól értjük és kezeljük őket – a kiegyensúlyozott, békés élet kialakítását.

 

 

 

6. Béke és pápa – A Vatikán és a biztonságpolitika

Előadó: Érszegi Márk Aurél

A Vatikán történetileg is aktív szereplője volt a béketeremtésnek. Az előadás feltárja, hogyan jelenik meg a biztonságpolitikai gondolkodás a pápai tanításokban, milyen eszközökkel él a Vatikán mint állam, és mit jelentenek ma a pápák békére vonatkozó üzenetei – mint például XXII. János pápa Pacem in terris encikliája.