4. évad – 2024/25
HŐSÖK ÉS A HŐSIESSÉG – HUMÁN TUDOMÁNYOS SZEMMEL
1. Hősök a túlvilágon
Előadó: Dr. Mátyus Norbert
Mi történik a hősökkel haláluk után? Dante Isteni színjátékának segítségével merülhetünk alá a túlvilágra, megismerve a pokol felépítését, az angyalokat és a mitikus szereplőket. A műben maga Dante főhősként járják végig a túlvilág stációit – egészen Paolo és Francesca tragikus történetéig.
2. A hősiesség pszichológiai aspektusai – Banális dolog-e a hősiesség?
Előadó: Grúz László
Lehet-e a hősiesség ugyanolyan „köznapi”, mint a gonoszság? Az előadás pszichológiai kísérleteken – Milgram, Stanford – és elméleteken keresztül mutatja be, hogyan születik a hősiesség a személyiségből, társadalmi hatásokból és belső erkölcsi iránytűnkből. Zimbardo és Arendt nyomán újragondoljuk: ki is a hős valójában?
3. Habitare secum – Bátorság ahhoz, hogy újra otthon legyünk
Előadó: Ft. Dr. Gájer László
Miért bátorság ma „otthon lenni önmagunknál”? Az előadás a katolikus egyház válaszait keresi a modern világ kihívásaira Dorothy Day életpéldájától a templomok hasznosításának kérdésköréig. Vajon milyen hősiesség szükséges ma a hithez, a papsághoz?
4. Hősmítoszok egykor és ma – Avagy hősök Gilgamestől Paul Atreides-ig
Előadó: Dr. Fejes János
Mitől lesz valaki hős? Az előadás Joseph Campbell „monomítoszának” mentén vizsgálja a hős archetípusát az ősi mítoszoktól (Gilgames, Héraklész) a modern hőstörténetekig (Luke Skywalker, Harry Potter, Paul Atreides). A hős útja örök – csak a világ változik körülötte.
5. Pázmány Péter – A hős
Előadó: Dr. Ajkay Alinka
Lehet-e hős egy teológus, egyházi vezető? Pázmány Péter a korában nemcsak vitapartner és teológus, hanem a magyar katolicizmus egyik legmeghatározóbb alakja volt. Az előadás végigköveti életútját, a hitvitáktól a Kalauz megírásán át az egyetemalapításig, és megmutatja, milyen örökséget hagyott ránk.
6. Orosz irodalmi hősök
Előadó: Dr. Horváth Géza
Az orosz irodalom hősei gyakran nem győztesek, hanem vívódók, lázadók, bukottak. Az előadás bemutatja az orosz kultúra sajátos hőstípusait: a vértanú fejedelmeket, az önmarcangoló intellektuelleket, a „felesleges embert”, sőt az antihősöket is. Puskin, Gogol, Dosztojevszkij és mások hősei nemcsak történelmi vagy irodalmi alakok – hanem az orosz lélek tükrei.